Nationala de tineret, din nou egala Kazahstanului

Nationala de tineret a Romaniei a scapat printre degete victoria in deplasarea din Kazahstan, obtinand doar o remiza, scor 1-1, in al doilea meci din preliminariile Campionatului European din 2013. Gicu Grozav a deschis scorul pentru Romania in prima repriza, Ionut Rada sutand in bara chiar inainte de pauza. Kazahstanul a restabilit egalitatea in partea secunda printr-un gol fabulos marcat de Beisebekov. In primul meci, Romania a remizat pe teren propriu cu Kazahstan, scor 0-0.

Elevii lui Emil Sandoi au inceput mai timid partida, lasandu-se dominati teritorial in primul sfert de ora, insa fara ca adversarii sa ajunga periculos la poarta lui Dinu Moldovan. Treptat, tricolorii si-au impus ritmul de joc, au luat fraiele meciului in stapanire si au inceput sa impinga tot mai mult jocul in jumatatea adversa.

Dupa o jumatate de ora de joc, Romania a reusit sa-si impuna dominarea si pe tabela, Gicu Grozav deschizand scorul cu un sut superb din alergare la coltul scurt din lateral stanga.

Romania putea sa-si mareasca meritat avantajul cu cateva secunde inainte de pauza. Tucudean a ratat intalnirea cu mingea in fata portii, insa balonul a ajuns in  partea stanga la Rada, al carui sut din prima de la doar 7 metri s-a oprit in bara din dreapta.

La cateva minute de la startul partii secunde Dzholchiyev a avut o intrare criminala la Cornel Rapa, calcandu-l intentionat cu crampoanele pe fata, insa arbitrul din Ucraina n-a acordat nici macar cartonasul galben, desi jucatorul gazdelor ar fi trebuit trimis la cabine.

Jocul a continuat, insa ritmul a scazut considerabil. Romania n-a mai presat ca in finalul primei reprize, gazdele reusind sa echilibreze o disputa destul de anosta. Iar cu un sfert de ora inainte de final o executie absolut fantastica a lui Beisebekov a adus egalarea pentru Kazahstan. Beisebekov a sutat usor cu bolta de la peste 40 de metri, mingea l-a depasit in aer pe Dinu Moldovan, stergand transversala inainte de a intra in poarta.

Incercand sa mai salveze ceva din meci, Sandoi l-a trimis in teren pe final pe Nicolae Stanciu, in locul lui Ciprian Brata, jucator care intrase in teren in repriza secunda si a jucat nici 20 de minute. Stanciu a tras putin pe langa poarta de la distanta in minutul 86, la prima atingere de balon. Romania a ratat golul victoriei in prelungiri, cand Sergiu Bus a trimis cu capul peste poarta din centrul careului, pentru ca apoi Stanciu sa suteze pe directia portarului din afara careului.

Posted on 02/09/2011, in Fotbal, Nationala and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.