Mioveniul a calarit Mediasul la prima victorie in Liga 1

Fara gol marcat in acest sezon in Liga 1, Mioveniul a inscris de patru ori in poarta celor din Medias. In minutul 80 Mioveniul conducea cu 4-0, prin reusitele lui Sandulescu, Olteanu si dubla lui Tanasa, insa s-a relaxat pe si a primit doua goluri, marcate de Zaharia si Dan Roman.

Desi era considerata victima sigura in fata echipei din Medias, Mioveniul, cu Ilie Stan la primul meci pe banca tehnica, a dat recital in fata unei echipe care a ratat la mustata grupele Europa League.

Razvan Plesca, portarul care a facut miracole pentru Gaz Metan in competitia europeana, a incasat la Mioveni patru goluri de la o echipa care nu marcase deloc pana acum in acest sezon din Liga 1.

Scorul a fost deschis inca din minutul 3 de Dan Sandulescu, acesta reluand simplu cu capul din cativa metri o pasa perfecta de pe dreapta. In timp ce Ciprian Petre gresea centrare dupa centrare pentru medieseni, Enache a arat terenul in banda, provocand mai mereu emotii la poarta lui Plesca.

Intr-un meci fragmentat, presarat mai mereu de faulturi, intreruperi si un numar foarte mare de pozitii de offside, Mioveniul a zburdat pe teren in fata Mediasului si in repriza secunda, cand a mai marcat de inca trei ori si a avut multe alte ocazii.

Ciprian Tanasa a punctat de doua ori dupa pauza, prima data in minutul 47 din pasa lui Enache si apoi in minutul 61, cand sutul sau a intalnit mai intai bara. Dupa nici 10 minute Olteanu a dus scorul la un incredibil 4-0, reusita venind in urma unei pase de la Tanasa.

Vazandu-se prea repede cu sacii in caruta, cei din Mioveni s-au relaxat nepermis de mult pe final si au fost taxati repede de gazari. Radu Zaharia a mai indulcit amarul fanilor Mediasului cu un gol marcat in minutul 83, Dan Roman reusind sa reduca din diferenta in prelungiri, cand gazdele erau deja cu gandul la sarbatorirea primei victorii din Liga 1.

Posted on 29/08/2011, in FC Mioveni, Fotbal, Gaz Metan Medias, Liga 1 and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.