Rapid a castigat cu mari emotii la Piatra Neamt

Ceahlaul a fost aproape sa provoace o surpriza in meciul de pe teren propriu cu Rapid. Giulestenii au condus cu 2-0 la pauza, prin golurile lui Herea si Surdu, insa au cazut inexplicabil in repriza secunda. Moldovenii au avut doua bare fiind aproape de egalare in alte cateva ocazii, insa au reusit sa inscrie  doar o singura data prin Barna.

Cu un moral excelent dupa calificarea in grupele Europa League, rapidistii s-au dus relaxati la Piatra Neamt si au inceput in ofensiva meciul. Dupa doar sase minute de la fluierul de start, Grigorie a fost agatat de Barna din spate in careu si Paul Unimatan a indicat imediat punctul cu var.

De la 11 metri a executat cu siguranta Ovidiu Herea, portarul Jovic sarind in partea opusa, astfel ca Rapidul a preluat conducerea din minutul 7 al intalnirii. O tresarire de orgoliu a moldovenilor a facut ca Ceahlaul sa controleze ostilitatile pentru urmatoarele minute.

Rapidul s-a aparat insa cu exactitate si n-a permis ca poarta lui Dani Coman sa fie amenintata serios. Iar in minutul 30, dupa ce Bozovic a recuperat mingea in zona mediana, Surdu a scapat pe contraatac si a dus scorul la 2-0, invingandu-l usor pe Jovic din careu. Alexa putea duce scorul la 3-0 pentru giulesteni cu cateva minute inainte de pauza, insa sutul lui din alergare a fost scos de sub transversala de portarul moldovenilor.

Repriza secunda a debutat cu un joc mai linistit al rapidistilor, care si-au invitat adversarii la joc pentru a deschide spatiile spre poarta lui Jovic. Iar moldovenii nu s-au lasat prea mult asteptati, reusind chiar sa se instaleze la carma jocului. Ceahlaul a avut o sansa imensa in minutul 52 de a reduce din diferenta, cand lovitura libera executata de Chiacu a fost deviata din careu in transversala portii lui Coman.

Pe fondul unui joc in viteza de ambele parti, au urmat alte ocazii de gol la cele doua porti, Cebotaru sau Cassio Vargas trecandu-si numele pe lista ratangiilor. Insa Daniel Barna n-a mai gresit tinta in minutul 67, cand a reluat simplu cu capul din fata portii o centrare din corner.

Intrarea lui Lucas Garcia in teren pentru Ceahlaul a accelerat si mai mult jocul, iar in minutul 75 moldovenii au fost iar aproape de egalare. Garcia a facut o cursa formidabila in care a lasat pe drum patru rapidisti, a pasat in gura portii la Badescu, dar sutul acestuia s-a izbit si el de transversala, Coman fiind salvat pentru a doua oara de bara.

Desi diferenta de valoare era net in favoarea giulestenilor, echipa lui Razvan Lucescu a facut inexplicabil pasul inapoi in ultimele 10 minute, cand a incercat sa tina cat mai mult de minge si sa fragmenteze mai mereu jocul. Antrenorul alb-visiniilor l-a trimis in teren si pe Marcos Antonio in locul varfului Cassio, tocmai pentru a proteja avantajul minim.

Posted on 28/08/2011, in Ceahlaul Piatra Neamt, Fotbal, Liga 1, Rapid and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.