Dinamo a invins campioana din doua cornere

Dinamo a castigat partida de pe teren propriu cu Otelul Galati, scor 2-1, un meci tacticizat dar extrem de incins pe final. Cainii rosii au deschis scorul prin Moti, otelarii au egalat abia dupa pauza, insa Marius Niculae a adus victoria alb-rosilor cu 10 minute inainte de final.

Cu tribunele aproape goale in Stefan cel Mare, Dinamo a inceput parca fara chef de fotbal partida cu Otelul Galati. Campioana Romaniei s-a aratat mai dornica de joc in fata unei echipe daramate de ratarea calificarii europene.

Marius Pena a trimis primul sut periculos spre poarta al meciului, ratand de putin tinta in minutul 10, apoi Marius Niculae a trimis si el alaturi dupa aproape 10 minute. Desi Dinamo a aratat un fotbal ultra-defensiv, elevii lui Ciobotariu au surprins decisiv in minutul 23, cand Moti a aparut excelent la un corner de pe stanga si a trimis cu capul in plasa.

Deschiderea scorului de catre dinamovisti nu a provocat o reactie in replica a otelarilor. Trupa lui Dorinel Munteanu a avut o posesie mai buna, aparand mai des la constructie si finalizare, insa executiile finale ale galatenilor au  fost de cele mai multe ori dezamagitoare.

Liviu Antal, Silviu Ilie si Sorin Frunza au facut concurs la cele mai proaste centrari, in timp ce Marius Pena a plusat la capitolul suturi fara orizont. Mai periculosi au ramas tot cainii rosii, Danciulescu fiind aproape de gol imediat dupa pauza. La un minut distanta lovitura de cap a lui Marius Niculae a sters transversala, pentru ca apoi Torje sa dea mari emotii la poarta lui Grahovac dupa ce a intrat pe teren la ultimul sau meci pentru Dinamo.

A fost nevoie de introducerea lui Gabi Paraschiv in garnitura Otelului pentru ca galatenii sa aiba parte de prima centrare buna. Fostul golgheter al Otelului a centrat din faza fixa in minutul 73, Dragos Grigore a luftat in fata portii si mingea a ajuns cu noroc la Sergiu Costin, care a impins balonul cu talpa in poarta.

Insa elevii lui Dorinel Munteanu nu s-au invatat minte dupa primul gol primit si l-au lasat nepermis de liber pe Marius Niculae la un corner batut de pe stanga de Torje. Experimentatul atacant al cainilor nu s-a lasat prea mult invitat si a reluat imparabil cu capul din marginea careului mic, stabilind scorul final si victoria lui Dinamo.

Posted on 28/08/2011, in Dinamo, Fotbal, Liga 1, Otelul Galati and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.