Desi a pierdut partida retur cu Sparta Praga, FC Vaslui s-a calificat in grupele Europa League datorita victoriei cu 2-0 din meciul tur. Un singur gol au incasat vasluienii in Cehia, tragand cu dintii pe final de minge si de timp pana la ultimul fluier al arbitrului.

Cu avantajul de doua goluri obtinut in meciul tur, Vasluiul s-a dus la Praga sa se apere, sperand ca va reusi sa tina mingea departe de propria poarta timp de 90 de minute. Tactica ultra-defensiva impusa de Viorel Hizo a fost una care a dat multe batai de cap apararii moldovenilor, dar a creat si multe oportunitati de atac pentru cehi.

Vasluienii s-au pus pe linia portii inca din primele minute, tinand cat mai mult de minge si tragand cat mai mult de timp. Pentru astfel de trageri de timp a vazut cartonasul galben si portarul Cerniauskas, inca din primele 20 de minute de joc.

Chiar daca au avut ochii doar pe cronometru si pe minge, moldovenii au reusit sa-si creeze si cateva ocazii de gol, Temwanjera si Wesley facandu-si aparitia periculos la finalizare in anumite faze, dupa ce Sanmartean a dirijat contraatacurile vasluienilor.

Repriza secunda a inceput mai bine pentru elevii lui Hizo, Wesley avand doua mari ocazii de a marca din centrarile lui Sanmartean. Inse cei care au trimis mingea la paianjen au fost cehii, in minutul 59 Pamic reusind sa-l invinga pe Cerniauskas.

A fost insa primul si ultimul gol al cehilor in aceasta dubla mansa, vasluienii aparandu-se eroic pana la fluierul de final, avand si avantaj numeric in ultimele minute, dupa ce Podany a fost eliminat in minutul 84 si Brabec in minutul 88.

Sparta Praga: Svenger – Pusnika, Zapotocny, Brabec, Pamici – Husek (Jarosik ’52) – Vacek, Matejovski, Juhar (Podani ’52) – Kweuke, Kadlec (Mares ’79). Antrenor: Martin Hasek.

FC Vaslui: Cerniauskas – Milanov, Balaur, Farkas, Balace (Buhaescu ’14) – Zmeu, Pavlovici – Jovanovici, Wesley (Annang ’73), Sânmartean – Temwanjera (Yero Bello ’89). Antrenor: Viorel Hizo.

Cartonase galbene: Kusnir ’28, Zapotocny ’34, Kweuke ’57, Brabec ’88, Jovanovici ’90+3 / Cerniauskas ’19, Balaur ’34, Zmeu ’45, Milanov ’73, Annang ’80.

Cartonase rosii: Podany ’85, Brabec ’88

Podani a fost eliminat dupa un fault din spate asupra mijlocasului român Lucian Sânmartean, iar Brabec pentru cumul de cartonase galbene.

Meciul a fost arbitrat de o brigada din Austria, condusa la centru de Thomas Einwaller, ajutat la cele doua linii de Norbert Schwab si Walter Altmann. Arbitru de rezerva a fost Manfred Krassnitzer.

Partida a fost urmarita de aproximativ 13.000 de spectatori, o suta dintre acestia fiind fani români ai echipei FC Vaslui.

Onlinesport: Irina Maxim