Dinamo spune iar adio Europei dupa doua esecuri cu Vorskla

Dupa o prima repriza excelenta, Dinamo a cazut total in partea secunda din returul cu Vorskla si s-a vazut eliminata din Europa League cu scorul general 5-3 in favoarea ucrainienilor. Januzi a deschis scorul pentru Vorskla, Torje a egalat, insa Barannik a dus scorul la 3-1 in doar cinci minute, astfel ca golul lui Tucudean din final n-a mai contat.

Intr-o atmosfera incendiara in Stefan cel Mare, Dinamo a incercat sa intoarca in favoarea ei soarta calificarii in grupe inca din primele minute ale meciului retur cu Vorskla. Cainii rosii au inceput dezlantuiti partida, ajutati si de o evolutie excelenta a lui Gabi Torje, principalul motor din ofensiva dinamovistilor.

Dupa cinci suturi ale dinamovistilor care nu au prins cadrul portii adverse, ucrainienii au iesit la rampa in minutul 20, cand au semnat prima mare ocazie de gol a meciului. Replica alb-rosilor a venit sapte minute mai tarziu de la Torje, al carui sut din lovitura libera de la 35 de metri a lovit bara din dreapta. Bakaj si-a trecut si el in cont o uriasa ratare in minutul 28, cand lovitura sa de cap din cativa metri a fost respinsa.

Ucrainienii au reusit sa domoleasca avantul cainilor la jumatatea reprizei, iar in minutul 37 au amutit tribunele. O centrare din lovitura libera a survolat intreaga defensiva dinamovista, Zie Diabate a luat startul tarziu si nu a mai putut respinge, iar Januzi a inscris apoi simplu din fata portii.

Pentru cateva momente, dinamovistii au dat impresia ca nu pot face fata presiunii produsa de deschiderea scorului si au avut alte emotii la cateva ocazii ale oaspetilor. Insa elevii lui Ciobotariu s-au remontat rapid, iar cu cateva zeci de secunde inainte de pauza, Gabi Torje a reaprins sperantele in tabara dinamovista cu un gol fabulos din lovitura libera obtinuta tot de el. Dinamo putea intra chiar in avantaj la vestiare, daca Danciulescu nu gresea foarfeca pe spate in prelungiri, sau daca lasa sa ajunga mingea la Liviu Ganea, mai bine pozitionat in careu.

Repriza secunda a continuat la fel de echilibrata, dar fara atatea ocazii de gol. Ambele echipe au tratat cu mai multa prudenta jocul cu adversarul in fata, incercand sa nu riste greseli care ar fi putut fi fatale. Si oboseala si-a facut treptat simtete efectele, astfel ca si ritmul de joc a avut de suferit.

Un moment de amorteala totala in apararea dinamovista a fost speculat decisiv de ucrainieni in minutul 73, la o centrare de pe dreapta a lui Dallku. Barannik a aparut parca de nicaieri in careul dinamovist si a reluat imparabil cu capul in plasa. Cu sansele de calificare aproape naruite, elevii lui Ciobotariu au cazut si fizic si psihic si dupa cinci minute acelasi Barannik a dus scorul la 3-1 pentru Vorskla, cu un sut printre picioarele lui Balgradean.

Ratarea calificarii i-a scos din minti pe suporterii dinamovisti care au ignorat total meciul in ultimele zece minute si s-au concentrat pe bataliile dure cu fortele de ordine. Jandarmii au raspuns cu gaze lacfrimogene la scaunele rupte si betele aruncate de fanii alb-rosilor. In toata aceasta nebunie, Tucudean a redus din diferenta in minutul 90, insa golul lui nu a produs nicio reactie in tribune.

Posted on 25/08/2011, in Dinamo, Europa League, Fotbal and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.