Dinamo a invins Varazdin si s-a calificat in playoff-ul Europa League

Dinamo a reusit sa se impuna in deplasarea din Croatia cu 2-1, contra lui Varazdin, dupa ce in meciul tur terminase la egalitate, scor 2-2.  La Varazdin Ionel Dancoiulescu a deschis scorul pentru Dinami in minutul 6, croatii au egalat dupa cateva minute, insa Catalin Munteanu a marcat pentru 2-1, reusind sa apere pana la final rezultatul.

Dinamo a inceput meciul la fel de bine ca si in partida tur, reusind sa ia cu asalt careul advers inca din primele minute. Iar la doar 6 minute de la fluierul de start, cainii rosii au deschis scorul. Torje a centrat din alergare de pe dreapta, Niculae a reluat cu capul din careu, insa Krklec a reusit sa pareze. Portarul croatilor a respins insa in fata si Danciulescu a profitat, reluand mingea din prima in plasa.

Cam dupa acelasi scenariu s-a desfasurat si faza golului egalizator al croatilor din minutul 13. In acest caz, Glavina a sutat din apropiere, Balgradean a parat mingea in centrul careului, unde a aparut lansat Golubar, care a inscris tot cu un sut fara preluare.

Dinamovistii n-au dezarmat desi echipa gazda a prins tot mai mult curaj si a inceput sa domine ostilitatile. Marius Niculae a obtinut in minutul 25 o lovitura libera de la nici 20 de metri, Torje a executat fenomenal si i-a dat mari emotii lui Krklec, care a respins doar pana la 4 metri de poarta sa. Acolo a aparut excelent Catalin Munteanu, sutul acestuia in diagonala ducand pe Dinamo din nou in avantaj pe tabela.

Repriza secunda a debutat sub semnul echilibrului. Ambele echipe au aratat in primul sfert de ora un fotbal mai economicos, fara sa-si asume prea multe riscuri, astfel ca spectacolul fotbalistic a fost aproape inexistent. Monotonia a fost inlaturata de cele doua mari ocazii de gol ale dinamovistilor din minutul 68, cand sutul lui Catalin Munteanu a fost parat in extremis de Krklec, iar la cornerul ce a urmat sutul lui Marius Niculae a fost scos miraculos de pe linia portii.

Replica echipei gazda a venit in minutul 76, cand Laurentiu Rus a acordat o lovitura libera extrem de periculoasa adversarilor. Safaric a executat la fel de periculos de pe linia careului mare, sutul sau trecand milimetric pe langa bara din stanga lui Balgradean. Dinamo a avut sansa sa decida soarta echipei calificate in minutul 81, dar Krklec a tinut echipa croata in joc cu o interventie miraculoasa la sutul din doar 5 metri expediat de Cosmin Moti.

Posted on 04/08/2011, in Dinamo, Europa League, Fotbal and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.