Steaua a facut spectacol la Constanta cu Mioveniul

Steaua a castigat intr-o maniera categorica partida cu CS Mioveni disputata pe stadionul din Constanta. Tatu, Costea, Tanase si Rusescu au marcat cele patru goluri ale ros-albastrilor, Mihai Radut fiind eliminat pe final. Steaua a mai avut un penalty ratat de Tanase in startul meciului, dar si doua bare.

In fata unor tribune arhipline la Constanta, Steaua a inceput cu acceleratia la podea meciul cu nou-promovata din Mioveni. Tatu a fost principalul motor al echipei lui Roni Levi, brazilianul reusind sa scoata un penalty chiar in minutul 5, dupa ce a fost faultat de Haisan in careu.

Insa Cristi Tanase a tras previzibil si Haisan a ghicit coltul, reparandu-si eroarea. Cateva minute mai tarziu, Steaua s-a aflat din nou in fata golului. De aceasta data transversala a fost cea care a mentinut tabela nemodificata la mingea trimisa din plonjon de Nicolita.

Ocaziile s-au tinut lant la poarta Mioveniului, dezlantuita Steaua provocand mari emotii in careul advers la aproape fiecare faza de atac. Spre finalul primei parti, echipa lui Ionut Popa a reusit sa impinga jocul spre mijlocul terenului, tinand mingea cat mai departe de propria poarta.

Iar cand toata lumea se pregatea de pauza si isi facea planurile pentru repriza secunda, Tatu a deschis scorul cu un sut puternic din 14 metri sub transversala, dupa ce tot el recuperase mingea in careul advers.

Acelasi scenariu, cu Steaua la carma jocului, s-a pastrat si in repriza secunda,  Tatu, Mihai Costea, Nicolita si Tanase avand alte ocazii de a majora scorul. Pana la urma Mihai Costea l-a invins pe Haisan dupa o faza superba in care Latovlevici a centrat de pe stanga si Tatu a derutat apararea adversa, sarind peste minge.

Brandan si Bourceanu si-au trecut si ei numele pe lista ratangiilor in minutele urmatoare, insa marile ocazii i-au apartinut lui Costea. Cu pofta de gol deschisa, fostul atacant al Craiovei a fost aproape de dubla la meciul de debut la Steaua, ratand incredibil in cateva faze, printre care s-a strecurat si o bara.

Golul de 3-0 a venit insa de la Cristi Tanase, care a fost gasit excelent de Brandan la limita offside-ului, a ramas singur in careu si Haisan si a inscris cu o scarita simpla la coltul din stanga.

Scorul final a fost stabilit de Raul Rusescu in minutul 87. Intrat doar cu 10 minute mai devreme pe teren, Rusescu a avut prospetime, a profitat de o desincronizare a apararii adverse, a furat mingea dintre doi adversari si, ramas singur cu portarul, a inscris fara probleme.

Mihai Radut a stricat intr-o anumita masura bucuria ros-labastrilor, stelistul fiind eliminat in minutul 89 total aiurea, dupa ce si-a lovit prosteste adversarul intr-o faza care nu prezenta niciun fel de pericol.

Steaua: Tatarusanu – G. Matei (Rusescu ’77), Galamaz, Iliev, Latovlevici – Nicolita, Bourceanu, Brandan, Tanase (Radut ’85) – Tatu (Nikolici ’80), M. Costea. Antrenor: Roni Levi

CS Mioveni: Haisan – Voicu, Olteanu, Miulescu, Craciun (Neagu ’51) – Enache, Margaritescu, Naidin – Dica (Neaga ’67) – Dina (Ayza ’78), Tanasa. Antrenor: Ionut Popa

Cartonase galbene: Bourceanu ’37, Iliev ’38, Tanase ’73 / Haisan ‘6, Dina ’39, Margaritescu ’49, Tanasa ’69, Miulescu ’71

Cartonas rosu: Radut ’89

Arbitri: Istvan Kovacs – Adrian Ghinguleac, Stelian Slabu – Dragos Teodor

Posted on 31/07/2011, in FC Mioveni, Fotbal, Liga 1, Steaua and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.