Dinamo a gazat Mediasul

Dinamo a stabilit scorul etapei la Medias, invingand pe Gaz Metan cu 5-0 intr-un meci controlat autoritar de cainii rosii. La pauza a fost doar 1-0, scorul fiind deschis din penalty de Catalin Munteanu, faza la care Gazul a ramas fara Radu Zaharia, eliminat. Repriza secunda a adus inca 4 goluri ale dinamovistilor, doua fiind marcate de Marius Niculae, unul de Danciulescu si unul de Torje.

Cu moralul ridicat dupa rezultatul pozitiv obtinut la Mainz in Europa League, Mediasul lui Pustai a inceput mai bine meciul in fata demoralizatei Dinamo. Insa elevii lui Ciobotariu au trecut repede peste semi-esecul din aceeasi competitie europeana si s-a instalat treptat dar decis la carma jocului, reusind sa mute disputele in jumatatea de teren a gazarilor.

Torje, Alexe si Danciulescu au fost principalii protagonisti ai actiunilor de atac dinamoviste. Ocaziile s-au inmultit la poarta lui Plesca, cainii rosii ratand din pozitii incredibile deschiderea scorului. Aceasta a venit insa cu cateva minute inainte de pauza din penalty.

Marius Niculae a fost faultat de Zaharia in careul Mediasului, fundasul gazarilor primind cartonas rosu. Catalin Munteanu a executat cu siguranta de la punctul cu var si a deschis scorul pentru Dinamo, care a intrat astfel cu avantaj la vestiare.

Echipa lui Cristi Pustai nu a lasat sa se vada ca joaca in inferioritate numerica, avand ocazie egalarii in minutul 53, cand Balgradean a scos senzational doua mingi pe care scria GOL. Insa golul a venit sase minute mai tarziu din gheata lui Danciulescu, atacantul dinamovist reluand fara preluare in plasa din 10 metri o pasa din prima de la Catalin Munteanu.

Cel de-al doilea gol primit a taiat de tot elanul ofensiv al gazdelor. Mediasul a cazut total si a permis dinamovistilor sa faca ce vor in jumatatea lor. Astfel ca scorul a luat proportii in minutele ce au urmat, Marius Niculae reusind o dubla prin golurile din minutele 76 si 86 pentru ca Torje sa inchida tabela la 5-0 cu un gol marcat in prelungiri.

Gaz Metan Medias: Plesca – R. Zaharia, Trtovac, Akaky, Markovici (D. Roman ’50) – Todea, Breeveld (Bozesan ’61) – A. Muntean (Buzean ’65), Hoban, C. Petre – Bawab. Antrenor: Cristian Pustai.

Dinamo Bucuresti: Balgradean – A. Rus, Scarlatache, Moti, Diabate – Torje, D. Kone, C. Munteanu (Patrascu ’81), Alexe (Bakaj ’78) – Danciulescu, M. Niculae (Tucudean ’89). Antrenor: Liviu Ciobotariu.

Cartonase galbene: D. Kone ’52, Danciulescu ’60 / Markovici ’39, Plesca ’39

Cartonas rosu: R. Zaharia ’39

Meciul a fost arbitrat de Sebastian Coltescu, ajutat de asistentii Ionel Popa si Catalin Savu, arbitru de rezerva fiind desemnat Adrian Ilyes.

Posted on 31/07/2011, in Dinamo, Fotbal, Gaz Metan Medias, Liga 1 and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.