U Cluj a predat o lectie de fotbal Rapidului

Universitatea Cluj a castigat cu 2-0 partida disputata la Medias impotriva Rapidului, un meci dominat in mare parte de echipa ardeleana. Giulestenii au controlat doar prima jumatate de ora a meciului, primind apoi doua goluri, un autogol pornit de la Niculescu si finalizat de Rui Duarte si un gol superb inscris de Niculescu.

Cu o galerie impresionanta in tribunele stadionului din Medias, Universitatea a inceput bine meciul, insa mai periculosi s-au dovedit rapidistii in primele minute, prin fazele create de Ovidiu Herea. Dupa ce s-au obisnuit putin cu adversarul si cu atmosfera, clujenii au declansat asediul la poarta lui Dani Coman, tanarul atacant Cojocnean fiind varful de lance al atacurilor Universitatii.

Rapidul a disparut usor din joc, doar ocazia uriasa a lui Alexa din minutul 18 fiind singura faza mai rasarita a giulestenilor. Deschiderea scorului a venit putin inainte de implinirea primei jumatati de ora a intalnirii, in urma unui corner executat excelent de pe stanga de Niculescu. Rui Duarte a incercat sa respinga in disperare de la prima bara, insa n-a facut altceva decat sa devieze mingea peste Coman in propria poarta.

Cu cinci minute inainte de pauza, sufletul atacului clujean a reusit sa trimita mingea in plasa in urma unei executii care poate concura la titlul de cel mai frumos gol al etapei. Niculescu a preluat in lateral stanga la distanta de poarta, a scapat la mare lupta de doi adversari si a sutat magnific cu dreptul din afara careului. Coman a ramas inert in fata portii la executia lui Clau-gol.

Repriza secunda a debutat cu probleme in tribune, suporterii clujenilor si apoi si cei rapidisti dand de lucru pompierilor si fortelor de ordine prin petardele aruncate pe pista de atletism a arenei din Medias. Jocul s-a reluat cu aceeasi echipa clujeana in avanposturi, Claudiu Niculescu fiind aproape de dubla in minutul 54.

Intrarea lui Mihai Roman a adus modificari benefice in jocul giulestenilor, elevii lui Razvan Lucescu avand mai mult avant in ofensiva. Surdu si Burca si-au trecut in cont doua ocazii mari, dar fara a ameninta concret poarta. Iar in minutul 66, Cojocnean avea tot dreptul sa ceara un penalty dupa un duel cu Bozovic in careul advers in care rapidistul n-a atins minge, insa a primit doar galben pentru simulare.

Pana la final niciuna dintre cele doua formatii n-a mai reusit sa-si creeze ocazii. Clujenii s-au inchis perfect in defensiva, in timp ce rapidistii nu au putut strapunge zidul apararii Universitatii.

Posted on 30/07/2011, in Fotbal, Liga 1, Rapid, Sporturi regionale, U Cluj and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.