Bastos si Sougou au invins pentru CFR la TG. Mures

CFR Cluj s-a impus fara mari probleme la TG. Mures, scor 2-0, prin golurile marcate de Bastos, in prima repriza, si Sougou, in repriza a doua. Muresenii au avut o bara prin Kallisse, dar si un jucator eliminat in ultimele minute.

Fara o motivatie anume, inca din startul meciului a existat o tensiune crescuta intre jucatorii celor doua echipe, atmosfera intretinuta si de un public care a protestat aproape la toate deciziile lui Robert Dumitru.

Dupa 20 de minute de joc pe contre, dar lipsit de faze importante de poarta, FCM a dat tonul ocaziilor, avand doua sanse mari de a deschide scorul. Lovitura de cap a lui Kallisse a fost scoasa miraculos de pe linia portii de Nuno Claro, din aceeasi pozitie portarul clujenilor reusind sa pareze sutul din unghi expediat de Iencsi.

Replica oaspetilor a venit la sutul lui Rafael Bastos din minutul 25, o torpila din afara careului care i-a dat mari emotii lui Balauru. Dupa o alta ocazie a clujenilor prin Sougou, Bastos a deschis scorul in minutul 37 cu un sut plasat excelent de la marginea careului.

Repriza secunda s-a mentinut la fel de agitata si tensionata, clujenii avand prima faza importanta de poarta prin Sougou la doar un minut de la reluarea jocului. Muresenii au semnat insa cea mai mare ocazie de gol in faza urmatoare, cand Kallisse a sutat in bara de la 14 metri.

Golul a venit insa tot la poarta lui Balauru, portarul gazdelor fiind pacalit de Sougou, angajat perfect cu o pasa peste intreaga defensiva mureseana. Senegalezul a preluat in marginea careului si a sutat simplu de la 13 metri in poarta goala.

Cel de-al doilea gol primit a taiat de tot elanul elevilor lui Ioan Ovidiu Sabau, care au ramas si in inferioritate numerica in ultimele minute dupa ce Halisson a fost eliminat pentru cumul de cartonase galbene.

Posted on 30/07/2011, in CFR Cluj, FCM Tg. Mures, Fotbal, Liga 1, Sporturi regionale and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.