Sportul urca pe prima pozitie a clasamentului pana sambata

Sportul Studentesc a terminat la egalitate partida de pe teren propriu cu Ceahlaul Piatra Neamt, un 1-1 echitabil, dupa un meci in care nici una dintre cele doua formatii n-a stralucit. Scorul a fost deschis de Curelea, egalarea venind din devierea lui Gafita, ambele goluri fiind inscrise in repriza a doua.

Prima repriza din Regie a fost una foarte echilibrata, cu un joc destul de alert, insa cu putine realizari. Prima mare ocazie de gol a apartinut Ceahlaului, lovitura de cap cu pamantul a lui Gafita din minutul 16 trecand alaturi.

Replica studentilor a fost data de Curelea, al carui sut in diagonala din dreapta careului a iesit in afara terenului, nu inainte ca mingea sa stearga bara din stanga.

Din primul unsprezece al moldovenilor a facut parte si Lucas Garcia, argentinianul care a primit o multime de laude din partea specialistilor. Acesta si-a aratat valoarea in cateva faze cand si-a pus colegii in pozitii foarte bune in ofensiva, insa a avut si o faza persoanala cand a amenintat poarta adversa cu un sut periculos de la distanta.

Tibi Balan a incheiat seria de ocazii ale primei reprize, cu un sut la coltul lung din stanga careului, mingea ocolind de putin tinta.

Repriza secunda a fost la fel de disputata, dar cu la fel de putine ocazii. Insa si-au facut aparitia golurile, primul fiind reusit de studenti in minutul 64. Curela a profitat de o desincronizare a apararii oaspetilor si a sutat fara preluare din 10 metri fara sanse pentru Villadsen.

Egalarea a venit cu mult noroc dupa 10 minute, cand Dumitras a centrat sutat de pe dreapta, mingea s-a lovit de Gafita in careu si a intrat in poarta la coltul scurt, Ormenisan fiind luat prin surprindere.

Pana la final, ambele formatii au incercat sa-si surprinda adversara prin atacuri rapide si suturi de la distanta, insa fluierul de final al lui Alexandru Tudor a stabilit soarta meciului, un rezultat de egalitate echitabil dupa aspectul jocului.

Posted on 28/07/2011, in Ceahlaul Piatra Neamt, Fotbal, Liga 1, Sportul Studentesc and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.