Lipsa de curaj si noroc pentru Vaslui la debutul in Liga Campionilor

FC Vaslui a debutat cu stangul in Liga Campionilor, pierzand primul meci din turul 3 preliminar in deplasarea din Olanda. Twente s-a impus cu 2-0 prin dubla lui Janko, primul gol fiind marcat in urma unui penalty foarte usor acordat. Vasluiul a avut o evolutie timorata, aratand un joc timid, dar a avut si cateva ocazii de gol printre care si o bara a lui Adailton.

Emotiile primei aventuri in Champions League i-a facut pe vasluieni sa fie foarte timizi in primele minute ale meciului de la Arnhem. Twente a dominat aproape autoritar in multe momente disputa, Vasluiul avand doar cateva momente de sclipire prin actiunile lui Lucian Sanmartean si Adailton.

Brazilianul a fost si cel care a semnat cea mai mare ocazie de gol a primei parti, in urma unei lovituri libere obtinuta de Sanmartean in minutul 16. Adailton a tras splendid de la 20 de metri, insa mingea a intalnit transversala.

Dupa aproape un sfert de ora de presiune sufocanta a olandezilor, Twente a deschis scorul, insa nu in urma unei ofensive sustinute, ci dintr-un penalty acordat usor de arbitrul croat. Leugers venise lansat din spate sa traga in minge, l-a lovit cu piciorul pe Adailton, care incercase sa respinga, olandezul cadzand imediat in careu. Ivan Bebek a indicat punctul cu var, iar Janko a transformat cu siguranta in dreapta lui Cerniauskas.

Dupa cateva minute pret de cateva secunde vasluienii au sarit in sus de bucurie dupa ce Wesley a trimis mingea in poarta adversa. Insa golul nu a fost validat, atacantul brazilian fiind in offside in momentul centrarii din lovitura libera executata de Adailton.

Vasluiul a inceput cu mai mult curaj partea secunda, Wesley si Temwanjera avand doua sanse bune de a readuce echipa noastra in joc. Insa cei care au trimis balonul la paianjen au fost tot onlandezii. In minutul 57 De Jong a profitat de dezorganizarea apararii Vasluiului, a trimis mingea cu capul in bara din stanga, de unde aceasta a ajuns la picioarele lui Janko. Atacantul a reluat simplu in plasa din 6 metri, bifand dubla.

Cu toate ca Vasluiul a demonstrat pe parcursul meciului ca are si forta si valoare sa revina, pana la finalul intalnirii moldovenii s-au aratat mai mult resemnati, fapt ce l-a scos din minti pe Viorel Hizo. Ultimele minute au fost sub controlul total al olandezilor, aflati in cautarea golului al treilea, care ar fi batut in cuie soarta calificarii. Cu doua goluri in dezavantaj, vasluienii mai au totusi putine sanse in returul de la Piatra Neamt.