CFR incepe campionatul cu victorie

CFR Cluj a castigat cu 2-0 partida de pe teren propriu cu Astra Ploiesti, golurile ardelenilor fiind marcate de Modou Sougou si Nuno Diogo. Sougou a mai avut o bara in repriza secunda, fiind alaturi de Bastos, principalele pericole ale trupei lui Jorge Costa.

Astra a avut un inceput excelent de meci, elevii lui Tibor Selymes luand cu asalt jumatatea de teren a clujenilor din primele minute. N’Doye a creat primele emotii la poarta lui Nuno Claro cu un sut violent de la mare distanta, Miranda ratand incredibil din 3 metri in minutul 11 deschiderea scorului.

Replica ardelenilor a venit la faza imediat urmatoare, cand Kapetanos a ratat din pozitie foarte buna, sutand mult peste poarta din interiorul careului. A doua faza de poarta a clujenilor a adus si golul. Bastos a centrat puternic din alergare de pe stanga pana la Sougou, care a trimis cu capul de langa bara din dreapta fara sanse pentru Cezar Lungu.

Sougou putea reusi dubla la primul meci oficial in tricoul CFR-ului, in minutul 20 sutand putin peste poarta cu o executie superba de la peste 30 de metri. Cu si mai mult curaj in ofensiva, ardelenii au mutat disputa in terenul ploiestenilor, care au dat impresia ca nu pot face fata asalturilor.

Doar torpila expediata de N’Doye in ultimul minut al primei reprize a anuntat ca Astra nu a mers la Cluj sa se predea. Nici Nuno Claro nu s-a predat, portarul echipei din Gruia avand cateva interventii salvatoare, chiar daca la multe dintre ele a dat dovada de nesiguranta.

Repriza secunda a pastrat un joc echilibrat, cele doua echipe avand un raport egal al posesiei, dar si cam tot atatea actiuni de atac. Fazele ofensive au scazut insa atat in intensitate cat si ca numar cu trecerea timpului.

Avand avantajul terenului propriu, clujenii au inceput sa preseze tot mai insistent, iar in minutul 60 Sougou a avut o noua sansa de a reusi dubla, de aceasta data sutul sau oprindu-se in bara din stanga, la o faza in care si Peralta ratase incredibil din centrul careului advers.

Gazdele au dat dovada de mai multa prospetime si mai multa putere de concentrare si cu 20 de minute inainte de final si-au majorat scorul. Ca intr-o schema exersata indelung la antrenamente, Renan a centrat din corner de pe dreapta la prima bara, de unde Sougou a prelungit frumos cu capul pe spate in marginea careului mic, acolo Nuno Diogo facandu-si excelent aparitia pentru a relua cu capul sub transversala.

CFR Cluj: Claro – Lionn, Diogo, Rada, Camora – Peralta, Muresan, Renan – Sougou (Hora ’89), Kapetanos (Bud ’65), Bastos (Nicoara ’74). Antrenor: Jorge Costa

Astra Ploiesti: Lungu – Mihalache, Miguel, Goian, Morais – Stratila, Kubala (Takayuki ’78), N’Doye, C. Matei (Tigoianu ’26, Rusu ’86) – Fatai, Miranda. Antrenor: Tibor Selymes

Cartonase galbene: Rada ’43, Nuno Claro ’66 / N’Doye ’43, Goian ’74

Arbitri: Alexandru Deaconu – Adrian Vidan, Adrian Ghinguleac – Florin Marcu

Posted on 24/07/2011, in Astra Ploiesti, CFR Cluj, Fotbal, Liga 1, Sporturi regionale and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.