Start fulminant de sezon pentru Rapid

La primul meci din noua editie de campionat Rapid a batut Vasluiul la toate capitolele, cele doua echipe declarandu-se candidate serioase la titlu. A demonstrat ca merita aceasta denumire doar Rapidul, care a castigat cu 3-0 prin golurile lui Deac, Surdu si Herea, Vasluiul dand impresia ca inca nu a revenit din vacanta.

Desi a inceput meciul cu mai mult de jumatate din echipa alcatuita din jucatori noi, Rapidul a parut formatia mai sudata, mai omogena, fata de cea a Vasluiului, care cu acelasi lot de anul trecut a dat impresia ca jucatorii se afla la primul meci impreuna.

Rapidul a pornit ca din pusca si dupa cateva amenintari semnate de Deac si Surdu, jucatorul venit imprumut de la Schalke a deschis scorul in minutul 8. Cassio Vargas a intors cu capul din careu mingea pentru Deac, care a tras cu sete din prima fara sanse pentru Cerniauskas.

Vasluienii s-au trezit brusc, dandu-si seama ca vacanta s-a terminat si campionatul deja a inceput. Adailton a trimis prima minge spre poarta lui Dani Coman, brazilianul fiind de altfel cel mai activ si mai periculos jucator al moldovenilor. Trupa lui Hizo a reusit chiar si sa trimita mingea in plasa in minutul 12, insa golul nu a fost validat din cauza unui offside la limita in care se afla Paul Papp.

Moldovenii au prins tot mai mult curaj, Papp si Gabriel Canu fiind principalii destinatari ai centrarilor lui Adailton. Insa finalizarile celor doi nu s-au soldat cu gol, la fel cum s-a intamplat si la cele doua ocazii ale lui Yero Bello.

Golul a venit tot la poarta lui Cerniauskas, in minutul 34 un alt jucator venit in aceasta vara la Rapid, Romeo Surdu, reusind sa majoreze avantajul giulestenilor. Apostol a centrat din lovitura libera lung la Herea, acesta a recentrat cu capul de langa bara, mingea sarind cu noroc la atacantul venit de la Steaua, iar Surdu a impins-o in plasa din doar 7 metri.

Desi jocul elevilor sai scartaia evident, Viorel Hizo nu a luat nicio masura de a modifica garnitura la pauza, abia dupa 5 minute de la startul reprizei secunde luand decizia de a-l trimite in teren pe Milisavljevic. Pe Temwanjera a preferat sa-l tina in continuare pe banca, desi Wesley Lopes nici n-a dat semne ca se afla pe teren de la inceputul meciului.

Spre final meciul s-a incins, dar nu la nivelul fazelor de joc, ci la duritatea duelurilor pentru minge. Milanov a primit direct cartonasul rosu pentru o intrare urata la Bozovic si a lasat Vasluiul in inferioritate numerica. Hategan trebuia sa restabileasca egalitatea numerica dupa cateva minute, insa nu a acordat nici macar cartonasul galben pentru Alexa (avertizat in prima repriza) la o lovitura cu cotul asupra lui Adailton.

In ceea ce priveste fazele de poarta, acestea au fost putine la numar in repriza secunda, cele mai periculoase apartinand moldovenilor, prin Adailton. La ambele ocazii insa a intervenit salvator Dani Coman.

Nu la fel de norocos a fost Cerniauskas care a mai incasat o boaba in minutul 89, dupa o uriasa greseala facuta de Gabriel Canu. Fundasul Vasluiului s-a impiedicat si a gresit o pasa simpla in lateral, Deac a interceptat si a pasat in fata la Herea, care a reluat simplu in plasa din cativa metri pentru 3-0.

Posted on 22/07/2011, in FC Vaslui, Fotbal, Liga 1, Rapid and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.