Marius Niculae a revenit cu gol la Dinamo

Dinamo a castigat la limita, scor 1-0, partida disputata pe stadionul din Ploiesti cu FCM Tg. Mures. Singurul gol al meciului a fost marcat de Marius Niculae in minutul 11.

Ardelenii au avut un inceput excelent de meci, Claudiu Bumba si Astafei incercandu-i reflezele lui Balgradean inca din primele minute. Replica dinamovista a venit in cateva minute, cand Marius Niculae a si reusit sa inscrie, insa golul nu a fost validat din cauza unui offside.

Atacantul dinamovist si-a luat revansa in minutul 11, cand a reusit sa modifice tabela dupa ce a deviat cu capul o centrare de pe stanga a lui Torje. Mingea a fost atinsa si de Sorin Ghionea pe linia portii, insa fundasul venit de la Timisoara n-a reusit decat s-o impinga si mai clar in poarta.

Tot Ghionea a aparut extrem de periculos la finalizare la jumatatea primei reprize, in urma unei lovituri libere executata de Paduretu. Centrarea a ajuns de pe stanga la bara a doua la Ghionea, care a trimis cu capul din cativa metri, mingea stergand bara inainte de a iesi in afara terenului.

Jocul a continuat sub meciul echilibrului, ambele echipe avand numeroase ocazii de a inscrie. Insa Danciulescu, Torje si Niculae pentru Dinamo si Didi, Florin Dan sau Astafei pentru Tg. Mures nu i-au putut invinge pe cei doi portari, aflati in mare forma.

Spre finalul intalnirii Dinamo a facut usor pasul inapoi, permitand echipei lui Ioan Ovidiu Sabau sa urce tot mai amenintator spre poarta lui Balgradean. Dar eliminarea lui Szilagyi pentru cumul de cartonase galbene din minutul 87 a taiat elanul ofensiv al ardelenilor.

Posted on 22/07/2011, in Dinamo, FCM Tg. Mures, Fotbal, Liga 1 and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.