Calificare istorica pentru Gaz Metan in Europa League

Gaz Metan Medias s-a calificat in premiera in turul trei preliminar al Europa League, invingand cu 2-0 in retur si cu 2-1 la general echipa finlandeza KuPS. Golurile mediesenilor au fost marcate de Ciprian Petre si Ovidiu Hoban. In faza urmatoare a competitiei Gaz Metan va joca impotriva echipei germane Mainz.

Cu gandul de a rasturna rezultatul din tur si automat si soarta calificarii, Gaz Metan a inceput meciul cu incredere in propriile forte. Ciprian Petre a fost surpriza placuta a lui Cristi Pustai, jucatorul venit de la Bistrita avand o evolutie excelenta inca din primele minute.

Petre a semnat prima ocazie de gol a meciului in minutul 6, cand sutul sau in forta din centrul careului a fost blocat in ultima secunda. Eric si Hoban au amenintat apoi poarta finlandezilor pentru ca prima mare ocazie de gol a oaspetilor sa vina in minutul 21. Williams a fost scapat din radar de Akaky, nigerianul a intepat mingea in fata lui Plesca, dar sutul lobat a ocolit poarta Mediasului.

Replica gazarilor a venit la nici un minut distanta, Ciprian Petre aparand surprinzator la finalizare in 10 metri, insa sutul sau s-a oprit in picioarele portarului advers.

Minutul 36 a adus in sfarsit deschiderea scorului si primul gol al Mediasului in Europa. Acelasi Ciprian Petre s-a aflat in prim-plan, cu un sut senzational cu dreptul de la 20 de metri care l-a lasat fara replica pe Hilander.

Pana la pauza, finlandezii au incercat sa echilibreze jocul si, mai ales, sa revina pe tabela, insa n-au reusit sa ameninte poarta lui Plesca. Mediesenii au avut noroc si prin faptul ca arbitrul nu a vazut fault la o interventie a lui Lazar la Williams, care scapase in viteza pe contraatac in careul Gazului.

Repriza secunda a debutat cu un joc dezlantuit al Mediasului, ardelenii presand cu insistenta in jumatatea adversa de teren. Petre putea reusi dubla in minutul 52, cand a trecut milimetric pe langa o centrare perfecta de la Eric. Finlandezii nu s-au dezmeticit dupa acesta mare ocazie si la cateva zeci de secunde distanta au incasat inca un gol. De aceasta data Eric a centrat din corner de pe stanga, mingea a cazut in careu in fata lui Hoban, care a impins-o in plasa din 7 metri.

Cu 20 de minute inainte de final KuPS a ratat sansa de a reduce din diferenta, Oravainen sutand in diagonala putin pe langa poarta din dreapta careului. La faza urmatoare de atac, Mediasul a trecut pe langa golul de 3-0 de trei ori in aceeasi faza, Parvulescu, Eric si apoi Petre ratand incredibil reusita care ar fi putut pune capat meciului.

Ultimele 10 minute au fost extrem de disputate. KuPS a incercat din rasputeri sa duca pericolul la poarta lui Plesca si sa inscrie golul care le-ar fi adus finlandezilor calificarea, in timp ce gazarii au continuat asediul in careul advers. Eric, Parvulescu, Zaharia si Ovidiu Hoban au tras la poarta, insa Hilander a facut minuni intre buturi.

Posted on 21/07/2011, in Europa League, Fotbal, Gaz Metan Medias and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.