Otelul a luat si Supercupa

Sursa: Reuters

Otelul Galati a castigat al doilea trofeu din istorie, invingand cu 1-0 pe Steaua in Supercupa. Singurul gol al meciului a fost inscris de Laurentiu Bus in minutul 14, galatenii mai avand o bara in prima repriza. Steaua a jucat haotic si, desi a avut o posesie superioara, nu a aratat nimic in atac.

Ca un adevarat meci de Supercupa nici intalnirea dintre Otelul si Steaua n-a fost lipsita de incidente. Unele mai frumoase, altele neplacute, toate au contribuit la un meci tensionat, in care fotbalul insa nu a fost pe primul loc.

Bataia suporterilor stelisti cu cei galateni in tribune inainte de startul meciului, lovitura de start data de Lucian Bute, momentul de reculegere tinut in memoria lui Stefan Sames si accidentarea lui Giurgiu inca din primul minut de joc au dat semnalul ca partida are o mare greutate emotionala.

Minutul 6 a adus prima mare ocazie de gol, dupa o lovitura libera executata de Brandan excelent de pe dreapta. Mingea centrata s-a lovit de Paraschiv, a cazut la picioarele lui Galamaz in careul mic, insa sutul acestuia s-a oprit direct in bratele lui Grahovac.

Dupa alte sase minute a venit randul Otelului sa ameninte poarta adversa, tot in urma unei lovituri libere. Salageanu a centrat in careu, Perendija s-a inaltat si a reluat cu capul in plasa, insa golul nu a fost validat deoarece pe directia mingii se afla si Paraschiv, care era in offside.

Otelarii si-au luat revansa doua minute mai tarziu, cand Paraschiv a recuperat excelent mingea la centrul terenului, a pasat la Ibeh si acesta mai departe pentru Laurentiu Bus, care a finalizat superb din fata lui Martinovic cu un sut de la marginea careului fara sanse pentru Tatarusanu.

Steaua a incercat in minutele urmatoare sa echilibreze disputa, insa actiunile de atac ale ros-albastrilor n-au lasat nimic in urma lor. Daca in propria jumatate de teren jocul de pase le-a mers bine stelistilor, imediat cum au trecut de linia de centru elevii lui Roni Levi s-au intrecut in gafe si executii slabe, care nu prea au dat emotii apararii galateni.

Mai periculosi au ramas tot otelarii, iar in minutul 34 John Ibeh putea duce scorul la 2-0, dupa o faza cursiva de atac a trupei lui Dorinel Munteanu. Ibeh a primit de la Antal, l-a facut din dribling pe Gardos in careu si a sutat din 10 metri la coltul scurt, dar Tatarusanu a fost salvat de bara.

In repriza secunda jocul a fost si mai sarac in faze de poarta. Prima jumatate de ora a fost caracterizata de un joc extrem de fragmentat, cu intreruperi lungi si dese cauzate de faulturile dure ale stelistilor, care au inceput sa-si piarda rabdarea si sa intre tot mai hotarat la picioarele adversarilor.

Cu trecerea timpului, tentativele ofensive ale Stelei au devenit tot mai disperate. De la atacurile haotice in benzi, Steaua a trecut peste faza de constructie si a apelat tot mai des la mingi aruncate la intamplare spre Rusescu sau Tatu, fara ca acestia sa reuseasca sa pericliteze poarta lui Grahovac.

Mai incisivi s-au aratat tot galatenii, in ultimele minute elevii lui Dorinel Munteanu avand de doua ori sansa de a decide soarta meciului. Marius Pena, cu o scarita peste poarta, si Ibeh, cu o actiune in care a insirat trei stelisti intr-o faza personala au semnat singurele ocazii ale finalului de meci.

Posted on 17/07/2011, in Fotbal, Liga 1, Otelul Galati, Steaua and tagged , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.