Gaz Metan Medias a debutat cu stangul in cupele europene

Gaz Metan Medias a pierdut cu 1-0 partida disputata in deplasare cu finlandezii de la KuPS din prima mansa a turului doi de calificare in Liga Europa. Mediesenii au avut doua bare si mai multe ocazii de gol, insa finlandezii au fost cei care au reusit sa inscrie singurul gol al meciului in minutul 16.

La primul meci din istorie in cupele europene Gaz Metan Medias a pasit timid pe terenul sintetic al celor de la KuPS, vice-campioana Finlandei in sezonul trecut. Desi nu este dintr-o tara cu traditie in fotbal sau cu interes pentru sportul rege, formatia finlandeza a surprins prin jocul bun in aparare si atacurile nimicitoare in viteza.

Gazarii au incercat sa isi ia prin surprindere adversarul in start de meci, insa cele cateva atacuri ale elevilor lui Cristi Pustai au scazut rapid in intensitate si finlandezii au pus stapanire pe joc. Iar in minutul 16 Nwakaeme a profitat de o serie de greseli ale fundasilor Mediasului, a pasat la Venalainen, care l-a invins pe Razvan Plesca din centrul careului.

Abia de la jumatatea primei reprize s-au trezit si ardelenii. Acomodati destul de greu cu gazonul sintetic, mediesenii s-au instalat la carma jocului si au declansat asediul la poarta lui Hilander, insa portarul finlandezilor a intervenit salvator in cateva randuri la suturile lui Todea si Eric. Cea mai mare ocazie de egalare a Gazului a venit in ultimul minut al primei reprize, cand sutul lui Todea a fost deviat de portarul advers in bara.

Pauza a scos din ritm echipa ardeleana, startul reprizei secunde fiind controlat mai mult de finlandezi, desi Gazul a avut mai mult mingea. Mediesenii au presat in continuu in cautarea spatiilor de patrundere spre poarta adversa, insa zidul ridicat de defensiva lui KuPS a fost de netrecut.

In rarele ocazii cand gazarii au reusit sa sparga apararea adversa, suturile lui Bawab, Eric sau Todea au ocolit poarta finlandezilor sau au fost respinse. Iar in minutul 66 bara a salvat pentru a doua oara echipa gazda, Nissinen fiind aproape de autogol dupa ce a deviat cu capul mingea spre propria poarta.

La fel ca in prima repriza, si in partea secunda Mediasul a fortat in ofensiva spre final. Insa ocaziile reale de gol si-au facut rar aparitia, cea mai mare apartinandu-i lui Alin Litu, a carui lovitura de cap din apropierea portii a trecut peste transversala.

Gaz Metan: Plesca – Zaharia, Fl. Lazar, Akaki (Breeveld ’42), Buzean – Muntean, Todea (Litu ’67), Hoban, Pârvulescu (C. Petre ’61) – Eric, Bawab.

Posted on 14/07/2011, in Europa League, Gaz Metan Medias and tagged , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.