Steaua termina neinvinsa campania de amicale

Steaua a terminat la egalitate, scor 1-1, partida amicala cu NK Zagreb, echipa de locul 12 in campionatul Croatiei. Steaua a avut doua bare, prin Tatu si Dorinel Popa, insa a incasat un gol superb n repriza secunda din executia lui Sovsic, la care Tatarusanu nu a avut replica. Golul egalarii a fost marcat de Liviu Bajenaru in minutul 85.

La ultimul meci-test inainte de Supercupa Romaniei cu Otelul, Steaua a dat piept cu croatii de la NK Zagreb, partida care initial fusese programata cu Ajax Amsterdam.

Prima repriza a fost una echilibrata, cu un usor plus la capitolul incisivitate petru Steaua, care a aparut de mai multe ori la poarta adversa. Si Tatarusanu a avut parte de cateva emotii la suturile croatilor la primul sau meci de la revenirea intre buturi in urma unei accidentari.

Cristi Tanase, Nicolita, Mihai Costea si Tatu au fost principalii jucatori ai Stelei care au amenintat poarta croatilor, insa doar cel din urma a facut-o intr-un mod periculos. Tanase l-a scos din minti pe Roni Levi cu suturile lui anemice si a fost inlocuit inca inainte de pauza cu Bajenaru. Tatu, in schimb, s-a dovedit mult mai periculos, iar in minutul 28 a semnat cea mai mare ocazie de gol a meciului, sutul sau de la 25 de metri intalnind bara din stanga.

Si Mihai Costea a avut o ocazie mare in finalul primei reprize, cand, dupa un schimb de pase superb cu Tatu, a tras din unghi inchis de la 2 metri de bara din stanga paralel cu linia portii.

Repriza secunda a debutat la fel de strans, insa cei care s-au aratat mai periculosi au fost de aceasta data croatii, care au si inscris. La 10 minute de la reluarea jocului Damir Sovsic a luat o faza pe cont propriu in zona centrala, a patruns in viteza spre careu si a sutat imparabil cu stangul de la 20 de metri, fara sanse pentru Tatarusanu.

Steaua a iesit imediat la atac sa dea replica, insa sutul violent al lui Rusescu din lovitura libera a fost parat de portarul croatilor, pentru ca la faza urmatoare Tatu sa trimita la o palma de poarta din pozitie ideala.

Steaua putea restabili egalitatea in minutul 72, cand Dorinel Popa a trimis in aceeasi bara din stanga din lovitura libera. Mingea a sarit din bara la Rusescu, dar acesta nu l-a putut invinge pe Vidakovic din cativa metri, in pozitie de unu la unu.

Stelistii nu si-au pierdut sperantele in a obtine un rezultat pozitiv in fata unui adversar modest si in minutul 85 a reusit sa restabileasca egalitatea. Rusescu a luat mingea de pe dreapta si a dus-o pana in centrul terenului in cautarea culoarului pentru sut, a pasat iapoi pentru Bajenaru, care cu o torpila de la 30 de metri l-a lasat fara replica pe portarul croatilor.