Rapid a castigat turneul amical din Estonia

Rapid a invins campioana Belgiei RCK Genk cu 2-1, castigand astfel si turneul de meciuri amicale din Estonia. Golurile giulestenilor au fost marcate in prima repriza de Deac si Oros.

Dupa o prima ocazie de gol la lovitura de cap a lui Sburlea din minutul 7, Rapidul a deschis scorul la doar un minut distanta prin Ciprian Deac, aflat la al doilea gol pentru Rapid de la mutarea in Giulesti. Mijlocasul venit de la Schalke a marcat cu multa sansa, sutul sau la firul ierbii din afara careului fiind scapat de portarul lui Genk in plasa.

Jocul bun al giulestenilor a continuat si dupa deschiderea scorului, Deac, Sburlea, Marcos Antonio sau Pancu avand noi ocazii de a inscrie. Rapidul putea primi penalty in minutul 33, cand Cretu a fost faultat clar in careul advers, insa arbitrul a lasat jocul sa continue.

Cu 5 minute inainte de pauza, elevii lui Razvan Lucescu au reusit sa-si majoreze avantajul in urma unei lovituri de colt executata de cel care a deschis scorul. Deac i-a asezat mingea pe cap lui Oros in 5 metri, iar acesta a deviat in plasa pentru 2-0.

Dupa un joc excelent in prima jumatate a meciului, Rapidul a revenit de nerecunoscut de la vestiare. Iar jocul slab a fost imediat taxat de belgieni, Genk reducand din diferenta in minutul 47 prin Vossen. Tot Vossen putea inscrie si cateva minute mai tarziu, insa lovitura lui de cap a ocolit tinta.

Un sfert de ora au presat in continuu belgienii in preajma careului rapidist, Straton avand emotii la cateva actiuni periculoase de atac ale campioanei Belgiei. Abia spre minutul 70 au reusit rapidistii sa iasa din corzi, insa Cassio a ratat in doua randuri refacerea avantajului de doua goluri pentru alb-visinii.

Cei de la Genk nu au renuntat nici ei la lupta, in minutul 87 Ogunjimi avand golul egalizator in fata, insa sutul lui a intalnit transversala. De cealalta parte Cassio si la cateva secunde distanta Roman au ratat golul care ar fi putut inchide meciul.

Ultimele minute au fost destul de incinse. Cretu a faultat dur un adversar, gest care putea provoca o batalie generala, insa arbitrul a calmat situatia. Cretu a fost eliminat pentru cumul de cartonase galbene si a plecat la vestiare inaintea fluierului de final.

Rapid a inceput meciul cu: Straton – Cretu, Antonio, Oros, Ezequias – Apostol, Grigore, Grigorie – Sburlea, Pancu si Deac. In repriza secunda au mai intrat: Cassio, Herea, Alexa,  Bozovic si Burca.

Posted on 08/07/2011, in Fotbal, Rapid and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. 3 comentarii.

1. Presingul avansat comandat de Razvan a facut diferenta,iar Grigore si Apostol au facut legea la mijloc,plus ca Pancu a fost foarte activ,la fel si Grigorie.Multe lansari lungi bune pentru rapidisti,probabil un atacant ar trebui de valoare.Rezultat mare,atentie ca n-au jucat cu cine stie ce echipa de amatori,Genk e campioana Belgiei au un atac de vis cu Vossen,De Bruyne si Ogunjimi da si Rapidu un fundas puternic ca Marcos Antonio

1. Pingback: Programul amicalelor de vara « Irina Maxim