U Cluj, la prima infrangere in amicale

Universitatea Cluj a suferit primul esec din campania de pregatire din aceasta vara, fiind invinsa de campioana Georgiei, FC Zestafoni, cu 3-2. Ambele goluri ale ardelenilor au fost marcate de Tony Nwakaeme.

Prima ocazie de gol a meciului a apartinut georgienilor, insa Bosneag a salvat situatia in minutul 7. Cei care au marcat totusi primii au fost elevii lui Ionut Badea, Anthony Nwakaeme deschizand scorul dupa doar un minut, in urma unei actiuni personale finalizata cu sut pe jos in partea stanga.

Campioana Georgiei a restabilit insa repede egalitatea, in minutul 14 tabela aratand 1-1 dupa ce Cucui a iesit gresit la offside, l-a lasat liber in dreapta pe Gongadze, iar acesta l-a invins pe Bosneag cu un sut in diagonala.

Tot Cucui a fost pe jumatate vinovat si la al doilea gol al georgienilor, cel din minutul 20. Fundasul n-a reusit sa respinga din careu, georgienii au profitat, mingea a ajuns la Aptsiauri care a dus Zestafoni in avantaj pe tabela.

Jocul tot mai prost al ardelenilor in defensiva a facut ca in minutul 35 Zestafoni sa inscrie pentru a treia oara. O pasa inalta perpendicular pe poarta peste intreaga aparare a Universitatii l-a gasit pe Gelashvili extrem de liber in ofensiva, acesta a preluat si a inscris fara probleme pentru 3-1.

Dupa pauza, clujenii au incercat sa repare ce se mai putea repara, insa n-au reusit sa inscrie decat o singura data. Acelasi Tony a rredus din diferenta intr-o faza in care Voican sutase mai intai in transversala.

U Cluj a inceput meciul cu: Bosneag, Busca, Szilagyi, Cucui, Nicola, Bazzi, Toba, Voican, Castro, Morar si Tony. Pe parcurs au mai intrat Mendy, Szukala, Pacurar, Menassel, Abrudan, Balde si Achim.

Posted on 04/07/2011, in Fotbal, Sporturi regionale, U Cluj and tagged , , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.