Dinamo a invins campioana Israelului

Dupa ce a invins campioana Elvetiei in ultimul amical, Dinamo a mai rapus o castigatoare de campionat, Maccabi Haifa, cu acelasi scor 2-1. Israelienii au deschis scorul in primul sfert de ora, insa dinamovistii au revenit in repriza secunda mai motivati si in doar doua minute au intors scorul prin golurile lui Crisan si Ganea.

Dinamovistii au inceput bine meciul insa o greseala majora a lui Musat in defensiva a facut ca israelienii sa deschida scorul in primul sfert de ora al partidei. Danciulescu putea restabili egalitatea la cateva minute distanta, insa a luftat incredibil in fata portii. La doua minute distanta sutul experimentatului atacant al cainilor rosii a fost respins in ultima clipa din fata portii goale.

Tot Danciulescu putea inscrie in minutul 35, daca portarul lui Maccabi n-ar fi retinut de la picioarele atacantului dinamovist pasa de la Rus.

Liviu Ciobotariu a schimbat intreaga echipa la pauza, iar la 10 minute de la reluarea jocului Hristu Chiacu a avut golul egalizator in varful ghetei, insa n-a reusit nici preluarea si nici sutul. In minutul 68 Dinamo a primit gratuit un penalty, dupa o faza in care Bakaj mai mult a faultat in atac, in loc sa fie jenat in careul advers. Liviu Ganea nu a profitat insa de cadoul facut de arbitru si a trimis de la punctul cu var in transversala.

Golul dinamovistilor a venit pana la urma in minutul 76, cand Raul Crisan a reluat cu capul de la 7 metri o centrare foarte buna din dreapta de la Catalin Munteanu. Nici doua minute mai tarziu, dinamovistii au trecut in avantaj pe tabela dupa o faza in care Niculae s-a incurcat in minge la centrul careului. Din atacantul dinamovist mingea a deviat cu noroc la Ganea, iar acesta a tras din prima in plasa.

Dinamo a inceput meciul cu: Balgradean – Rus, Grigore, Diabate, Musat – Torje, Margaritescu, Patrascu, Paun – Danciulescu, Tucudean.Dinamo in repriza secunda: Naumovski, Scarlatache, Crisan, Moti, Pulhac, Chiacu, Kone, Bakaj, Munteanu, Ganea, Niculae.

Posted on 04/07/2011, in Dinamo, Fotbal and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.