Dinamo a invins campioana Elvetiei

Dinamo a obtinut a doua victorie in amicalele din aceasta vara, invingand campioana Elvetiei, FC Basel cu 2-1. Ionel Danciulescu a deschis scorul in primele minute, Frei a egalat in repriza secunda pentru elvetieni, iar Tucudean a marcat golul victoriei in ultimele minute.

Dinamo a avut un start excelent de meci si din minutul 6 conducea deja cu 1-0 prin reusita lui Danciulescu. Torje a centrat perfect din alergare de pe dreapta, iar veteranul atacant al cainilor a deviat cu capul in plasa din careu.

Dupa 10 minute de joc echilibrat, Basel putea restabili egalitatea, insa Balgradean a respins cu pretul unei usoare accidentari, primind direct in figura un sut din apropiere.

Alexe si apoi Catalin Munteanu au mai amenintat poarta adversa cu suturi de la distanta, pana la pauza si elvetienii trecandu-si in cont inca doua ocazii.

Repriza secunda a fost la fel de stransa, iar fazele de poarta la fel de rare. Cele doua echipe au preferat sa-si intareasca relatiile de joc, schimbul de pase si combinatiile la mijlocul terenului, fara sa se preocupe prea mult de faza ofensiva.

Dinamo putea sa-si majoreze avantajul pe tabela in minutul 63, in urma unei lovituri libere executata de Catalin Munteanu. Centrarea de pe dreapta il cauta pe Torje, dar acesta a luftat incredibil in careu. Cu noroc mingea a ajuns la Ganea al carui sut din prima a fost scos in ultima clipa de portarul elvetienilor de pe linie.

Golul partii secunde a venit pana la urma, dar la cealalta poarta. Tot o lovitura libera, in minutul 66, a fost executata superb de Frei, care a trimis mingea peste zid, cu usoara bolta si peste portarul dinamovist, prins iesit prea mult dintre buturi.

Campioana Elvetiei putea trece chiar in avantaj cateva minute mai tarziu, in urma unui contraatac. Frei a primit centrarea de pe stanga si a sutat din prima violent de la 14 metri, insa Zie Diabate s-a aflat pe traiectorie si a reusit sa blocheze cu capul. Ivorianul a receptionat direct in fata executia puternica a adversarului, avand nevoie de cateva clipe de ingrijiri pentru a-si reveni.

Jocul s-a mai insufletit, ambele echipe incercand sa ajunga cat mai repede la poarta adversa pentru a puncta pe final de meci. Scarlatache si Torje pentru Dinamo si iar Frei pentru FC Basel au semnat noi ocazii in minutele urmatoare.

Golul victoriei a venit cu doua minute inainte de expirarea timpului regulamentar de joc. Danciulescu a profitat de o eroare enorma a elvetienilor, a pasat apoi la Tucudean, care venit lansat in viteza din spate a tras cu sete in plasa.

Posted on 02/07/2011, in Dinamo, Fotbal and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.