U Cluj ramane neinvinsa in amicale. Victorie cu Karpaty

Universitatea Cluj a inregistrat a treia victorie in stagiul de pregatire din aceasta vara, dupa ce a invins cu 2-0 pe Karpaty Lviv (Ucraina), formatie ce a invins Rapidul in urma cu cateva zile. Golurile clujenilor au fost marcate pe final de meci de Vlad Morar si Zsolt Szilagyi.

Meciul nu a fost unul stralucit, nici ca valoare a fotbalului aratat de cele doua formatii, nici ca reusite personale sau colective in ofensiva. Prima jumatate a meciului a fost controlata mai mult de ucrainieni, care i-au obligat pe clujenii lui Badea sa stea mai mult in propria jumatate si sa se apere.

Repriza secunda a fost mai echilibrata, ardelenii reusind sa urce mai mult in ofensiva si sa apara de mai multe ori la poarta adversa. Insa ocaziile de gol au fost rare. Cateva lovituri libere executate de Niculescu fara a ameninta serios poarta adversa si o lovitura de cap a lui Cojocnean peste poarta din centrarea aceluiasi Niculescu pot fi considerate singurele faze de poarta ale sepcilor rosii in prima ora de joc.

Pana la urma, cu 10 minute inainte de final, Universitatea a reusit sa sparga defensiva adversa. Mai bine spus, ucrainienii s-au batut singuri dupa ce au gresit nepermis in defensiva, iar Vlad Morar a fost jucatorul potrivit la locul potrivit. Tanarul fotbalist al clujenilor a profitat de gafa adversarilor, a tasnit singur spre poarta pe stanga si a inscris cu un sut pe jos in diagonala.

Tot o greseala asemanatoare putea aduce si golul ucrainienilor in minutul 86, dupa ce Rares Cucui a respins gresit din careu. Insa de aceasta data norocul ardelenilor a fost ca sutul a fost moale, iar Matache pe faza.

Scorul final a fost stabilit in minutul 89 de Szilagy, in urma unui corner de pe stanga. Laurentiu MArinescu a executat lovitura de colt pana la Morar, lovitura acestuia de cap a fost respinsa de portar in fata, iar Szilagy a profitat.

Posted on 01/07/2011, in Fotbal, Sporturi regionale, U Cluj and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.