Digi Sport isi bate joc de iubitorii de fotbal

S-au tacanit astia cu televizarile si transmisiile sportive. Digi Sport s-a laudat in ultimele zile ca transmite azi trei meciuri de fotbal in direct. A transmis doar unul mai mult sau mai putin in direct, unul in reluare si unul… deloc.

Meciul amical al Rapidului cu Austria Viena trebuia transmis de Digi Sport de la ora 16:00. Surpriza! Cu cateva minute inainte de meci s-au decis insa sa transmita tenis de la Wimbledon, lasandu-i pe rapidisti si pe cei care doreau sa vada meciul de fotbal cu ochii in soare (de fapt in nori, ca a fost mai mult innorat).

O alta surpriza a venit din partea Radio GSP, care a decis totusi sa transmita meciul la radio. Asta doar prima repriza, pentru ca apoi a venit a treia surpriza! Valentin Tomescu, antrenor de atletism a fost invitat in studioul radio, astfel ca Gabi Safta a fost mai interesat de invitatul lui decat de meciul de fotbal din Austria. Am reusit totusi sa aflam cum s-a terminat meciul din Austria, printre altele (programe de anternament in atletism, datoriile clubului Dinamo fata de Constantina Dita si Valentin Tomescu, sau faptul ca antenorul isi cauta club la care sa antreneze).

Imediat ce s-a terminat meciul dintre Rapid si Austria Viena, trebuia sa se transmita, tot pe Digi Sport amicalul lui U Cluj cu Viktoria Plzen de la ora 18:00. Surpriza din nou! Tenisul a continuat la TV, in timp ce si cei de la radio nu au dat doua vocale pe meciul sepcilor rosii.

Nu-i nimic, sa spunem. Macar vedem seara amicalul lui Dinamo cu Inglostadt, meci programat la 21:30. Da’ de unde! Digi Sport s-a sucit si a dat in reluare meciul Rapidului, astfel ca partida dinamovistilor a suferit o intarziere de un sfert de ora. Si nici asta nu a fost lipsita de peripetii. Ploaia torentiala din Austria a facut ca transmisia sa cada tot la doua minute, astfel ca am vazut mai mult promouri si reclame decat fotbal. Asta pana in minutul 27 al meciului, dupa care nu s-a mai transmis nimic din prima repriza. Nici repriza secunda nu a fost lipsita de pauze ale transmisiunii.

Toate astea fara ca sa aiba macar bunul simt sa anunte din timp toate aceste modificari. Google-ul si net-ul s-au inrosit azi de cautari cu privire la televizarile meciurilor si la orele de disputare ale partidelor. Iar pe cei de la Digi Sport i-a durut fix in trei litere.

Posted on 29/06/2011, in Dinamo, Fotbal, Liga 1, mass-media, Rapid, U Cluj and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.