Prima victorie a Rapidului sub comanda lui Razvan Lucescu

FC Rapid a castigat cu 1-0 partida amicala cu echipa campioana a Israelului, Maccabi Haifa, acesta fiind primul succes al lui Razvan Lucescu de la revenirea pe banca giulestenilor. Singurul gol al meciului a fost marcat in minutul 15 de Ovidiu Herea.

Rapidul a inceput in forta meciul si s-a instalat inca din primele minute in jumatatea adversa, unde a presat in continuu careul advers cu centrari si pase la firul ierbii.

La nici un sfert de ora de la fluierul de start, Cipri Deac, unul dintre cei mai buni jucatori ai giulestenilor, a obtinut o lovitura libera pentru Rapid de la 27 de metri pozitie centrala. Ovidiu Herea a executat superb faza fixa, trimitand mingea cu dreptul peste zid si peste portarul campioanei Israelului, dar sub transversala, deschizand scorul pe tabela.

Chiar daca a dominat in permanenta ostilitatile in terenul advers, Rapid nu a reusit sa-si creeze prea multe ocazii de gol. Cea mai mare i-a apartinut lui Deac, putin inainte de marcarea golului, cand mijlocasul venit de la Schalke a scapat singur in careu insa a sutat in diagonala de pe stanga pe langa poarta.

Repriza secunda a fost mai echilibrata. Schimbarile numeroase efectuate de Razvan Lucescu in garnitura Rapidului au rupt parca relatiile de joc dar si puterea de concentrare a giulestenilor, in timp ce de cealalta parte israelienii au inceput sa apara tot mai des si mai periculos la poarta rapidistilor.

Rapid a inceput meciul cu: Coman, Cretu, Marcos Antonio, Burca, Bozovic, Apostol,  Grigore, Herea,  Roman, Deac, Cassio. Au mai jucat Ezequias, Grigorie, Daescu, Dan Alexa, Romeo Surdu, Dobroiu, Straton si Alexandru Ionita.

Posted on 27/06/2011, in Fotbal, Rapid and tagged , , , , . Bookmark the permalink. 2 comentarii.