Esec al Rapidului la primul amical al verii

Razvan Lucescu a redebutat cu o infrangere pe banca Rapidului, echipa giulesteana fiind invinsa de Karpaty Lviv cu 2-1, in prima partida amicala din cantonamentul din Austria. Toate golurile au fost marcate in ultimele minute ale jocului, reusita Rapidului apartinandu-i lui Ciolacu.

La aproape patru ani de cand a parasit banca Rapidului, Razvan Lucescu s-a intors la carma formatiei din Giulesti intr-un meci amical impotriva ucrainienilor de la Karpaty Lviv.

Dupa o perioada lunga de tatonare in care cele doua echipe au incercat mai mult sa-si sudeze relatiile de joc decat sa-si cunoasca adversarul, Rapid a avut prima faza de poarta la lovitura de cap a lui Marcos Antonio (22′) din pasa lui Ciprian Deac, mingea trecand pe langa tinta.

Tot o lovitura de cap a provocat cateva minute mai tarziu prima ocazie a celor de la Karpaty Lviv, insa Dani Coman a intervenit excelent la executia lui Milosevic. A urmat apoi o perioada mai buna de joc a giulestenilor, dar Roman, Sburlea si apoi iar Marcos Antonio au trimis pe rand mingea pe langa poarta.

Ploaia torentiala care a cazut pe tot parcursul meciului si schimbarile numeroase realizate de ambele parti au facut ca repriza secunda sa fie si mai saraca in faze de poarta. Karpaty a avut mai mult mingea si s-a aratat mai incisiva in ofensiva, dar defensiva rapidista a stat bine in teren, iar poarta lui Straton (intrat la pauza), n-a fost amenintata serios.

Asta pana in minutul 84, cand arbitrul a acordat lovitura libera pentru Karpaty de la doar 17 metri pozitie centrala dupa ce Daescu alunecase si cazuse cu mana pe minge. Lucas a executat foarte puternic faza fixa si l-a invins pe Straton cu un sut imparabil la vinclu.

Giulestenii nu s-au lasat insa invinsi. La faza urmatoare de atac a Rapidului, Apostol a centrat de pe dreapta din lovitura libera, ucrainienii au fost surprinsi dezorganizati in aparare, Dobroiu a profitat si a intors mingea in centrul careului la Ciolacu, al carui sut puternic din cativa metri a restabilit egalitatea pe tabela. La fel de haotica a fost si apararea Rapidului la ultima faza de joc a meciului, tot o lovitura libera. Centrarea a ajuns la Fedetsky care a trimis din 8 metri mingea in poarta, marcand astfel golul victoriei.

Razvan Lucescu a inceput meciul cu: Coman – Cretu, Marcos Antonio, Oros, Ezequias – Grigorie, Grigore, Herea – Roman, Sburlea, Deac.

Posted on 23/06/2011, in Fotbal, Rapid and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. 2 comentarii.