Gaz Metan s-a impus la Craiova in cel mai lung meci al ultimei etape

Gaz Metan Medias a castigat cu 2-1 partida de la Craiova din ultima etapa a sezonului, un meci care a durat aproape 4 ore. Inceput la ora 17:00, ca si celelalte partide, meciul a fost intrerupt de o furtuna apocaliptica in minutul 48, cand tabela arata 1-1. Mihai Costea a deschis scorul pentru Craiova, Alin Litu reusind sa egaleze inainte de pauza. Partida s-a reluat dupa aproape 2 ore de intrerupere, iar in minutul 88 Paul Parvulescu a marcat golul victoriei mediesene.

Mediasul a inceput cu tupeu meciul de pe Ion Oblemenco, avand in fata o echipa dezbinata si deja retrogradata iar in gand probabilitatea sa mai poata reusi minunea de a prinde un loc de cupa europeana. Parvulescu a avut doua ocazii de a deschide scorul in primul sfert de ora, insa tabela a fost modificata de Mihai Costea, in minutul 23, cand atacantul Craiovei si-a luat adio de la echipa din Banie cu un gol marcat in urma unei faze personale.

In minutul 31, Cristi Pustai l-a trimis in meci pe Alin Litu in locul lui Taher Bawab, iar atacantul Mediasului a reusit sa inscrie la doar trei minute de la patrunderea pe teren. Tot Litu a fost cel care a scos penalty-ul dupa ce a fost faultat de Dananae in careu. Eric insa a ratat de la punctul cu var, Silviu Lung reusind sa respinga sutul vedetei de la Medias, insa portarul Craiovei nu s-a mai putut opune la sutul lui Litu, care a restabilit egalitatea pe tabela.

Pana la pauza, mediesenii au fost mai periculosi, insa fara sa ameninte serios poarta adversa. La fel de insistenti s-au aratat ardelenii si in startul reprizei secunde, insa la doar cateva minute de la reluare o furtuna tropicala s-a abatut asupra Craiovei, iar in cateva secunde terenul a fost acoperit de bucati mari de gheata.

Ploaia torentiala si grindina l-a facut pe Mihai Prodan sa trimite imediat cele doua echipe la vestiare. Chiar adaca ploaia s-a oprit dupa cateva minute, gazonul s-a transformat intr-o adevarata orezarie. Organizatorii au depus toate eforturile pentru a reface terenul de joc, insa oficialii de la LPF au spus initial ca partida nu se va putea juca in continuare decat a doua zi. Pana la urma s-a revenit asupra deciziei si, dupa ce s-a refacut trasarea terenului, meciul s-a reluat din minutul 48.

Dupa aproape doua ore de la intreruperea jocului, cele doua echipe au revenit de la vestiare pe teren, unul imbibat de apa si acoperit de portiuni mari cu balti. Jocul n-a avut astfel de oferit mare lucru pana la final, actiunile cu pase pe jos, sau constructia fazelor ofensive fiind aproape imposibil de realizat.

Alin Litu si Dan Roman pentru Medias si Ologu pentru Craiova au semnat cateva ratari importante in primele minute de la reluare, insa marile ocazii de gol au venit de la Hoban spre final de meci. Presiunea tot mai accentuata a mediesenilor din ultimele minute si-a aratat rezultatele in minutul 88, cand Paul Parvulescu a inscris golul victoriei oaspetilor din pasa lui Todea.

Posted on 21/05/2011, in Fotbal, Gaz Metan Medias, Liga 1, U Craiova and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.