Victorie dramatica a lui Dinamo in fata Branestiului

Dinamo a scapat ca prin urechile acului de o umilinta in penultima etapa in fata retrogradatei Victoria Branesti. Elis Bakaj a deschis scorul inca din minutul 2, insa Dinamo s-a trezit egalata din penalty in startul reprizei secunde. Djakaridja Kone a dus Dinamo din nou in avantaj in minutul 64, insa ultimul sfert de ora a fost dramatic pentru cainii rosii. Portarul Balgradean a fost eliminat si in poarta a intrat fundasul Barboianu, insa Branestiul nu a amenintat deloc poarta adversa desi avea superioritate numerica. Au facut-o tot dinamovistii, care au inchis tabela la 3-1 prin golul lui Danciulescu.

Doar doua minute a rezistat deja retrogradata Victoria Branesti fara sa primeasca gol in Stefan cel Mare. Dinamo a pornit ca din pusca, iar in minutul 2 Elis Bakaj a deschis scorul cu un sut puternic din coltul careului mic, dupa o centrare si o faza personala  a lui Marius Alexe.

Desi parea ca meciul se indreapta spre un joc dominat autoritar de dinamovisti, partida a suferit o transformare brusca. Dinamo a predat inexplicabil armele, s-a retras in propria jumatate si a asteptat linisita atacurile in valuri ale ilfovenilor.

Victoria Branesti nu a asteptat prea multe invitatii la atac si a luat cu asalt jumatatea adversa. Bogdan Oprea, Razvan Avram si Vali Simion au fost principalele surse de pericol la poarta lui Balgradean, insa portarul dinamovist a fost intrebuintat prea putin de suturile si centrarile oaspetilor.

Abia dupa o jumatate de ora de odihna in defensiva au decis elevii lui Andone sa mai joace si fotbal. Zie Diabate a fost aproape de 2-0 in minutul 33, cand a scapat pe contraatac si a sutat din unghi, dar Poverlovici a respins, apoi Georgian Paun (37′) a tras la poarta, Bordeanu reusind sa respinga, iar dupa cateva minute foarfeca spectaculoasa dar ratata a lui Catalin Munteanu l-a facut pe Liviu Ganea sa lufteze din cativa metri. Ultima ocazie de gol a primei parti i-a apartinut tot lui Ganea care a trimis pe langa poarta in minutul 43 centrarea lui Barboianu.

Pentru a mai diversifica atacul, Andone l-a trimis la pauza in teren si pe experimentatul Danciulescu in locul ratangiului Liviu Ganea. Insa cei care au avut prima ocazie mare de gol au fost ilfovenii. Dragos Grigore a pierdut inexplicabil mingea in marginea propriului careu, Razvan Avram a stat perfect la panda, a scapat singur in careu cu Balgradean insa a tras direct in portar de la doar cativa metri ratand o uriasa sansa de egalare.

Dinamovistii n-au receptionat semnalul de alarma tras de Avram, dar nici atentionarile venite de pe margine cand Nicolae Zuluf a intrat in teren pentru oaspeti, desi cainilor li s-a spus sa fie atent la viteza atacantului de la Branesti. Chiar Zuluf a fost cel care a obtinut in minutul 56 penalty pentru Victoria, dupa ce a fost oprit doar prin fault de Barboianu in careu din actiunea lui fulgeratoare. Sorin Ispir a transformat de la 11 metri si a produs socul in teren, in tribune, dar si pe tabela unde a egalat.

Socati de golul primit, dinamovistii au clacat in minutele urmatoare, cand iar Zuluf si apoi Ispir au trecut incredibil pe langa gol. Zuluf a sutat direct in Balgradean, mingea a sarit apoi la Ispir care nu si-a cadrat sutul din alergare. Andone a reactionat prompt si l-a aruncat in teren pe Gabi Torje, echilibrand astfel raportul vitezei la constructie.

Iar acest lucru s-a vazut in cateva minute, Torje fiind cel care a obtinut lovitura libera in urma careia Dinamo a preluat iar conducerea. Centrarea din faza fixa a ajuns cu mare sansa la Kone, acesta s-a trezit cu mingea la picior in 7 metri si a sutat fara sa stea pe ganduri din intoarcere in plasa.

Vazand ca este iar la conducere pe tabela, Dinamo si-a desconsiderat din nou adversarul si mai ales pe Zuluf. Iar atacantul rapid al oaspetilor o fost scapat iar usor din marcaj in minutul 75. Balgradean a iesit din propriul careu sa-l blocheze pe Zuluf, dar l-a faultat si a fost eliminat, fiind in pozitie de ultim aparator. Cum Andone epuizase toate schimbarile, in poarta a intrat Barboianu pentru ultimul sfert de ora al meciului.

Insa ilfovenii au parut surprinsi de postura in care s-au trezit. In superioritate numerica si cu un fundas intre buturile echipei adverse, jucatorii Victoriei Branesti parca s-au temut sa atace poarta lui Dinamo. Si dupa sapte minute in care n-au incercat deloc sa traga la poarta, oaspetii au fost surprinsi pe contraatac, Torje a pasat excelent pentru Danciulescu, iar acesta a marcat pentru 3-1 la meciul sau cu numarul 450 in Liga 1. Pana la final, doar Dinamo a mai avut o sansa de a marca, Branestiul stand la distanta de poarta aparata mai mult cu prezenta de Barboianu.

Posted on 16/05/2011, in Dinamo, Fotbal, Liga 1, Victoria Branesti and tagged , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.

1. Ar fi fost culmea sa bata Branestiul. De rasul curcilor. Andone e vinovat, cum vinovati sunt toti antrenorii care fac toate schimbarile inainte de minutele 80-85. Pentru ca uite ca se intampla sa ramai fara portar de meserie in poarta.
    Excelenta cronica. Irina creste cu fiecare meci. Spre deosebire de Vadim Cusnarencu si altii, care scriu mai slab chiar decat de mine. Nu-i asa Irina?