Gloria Bistrita s-a salvat in fata retrogradatei Craiova

Gloria Bistrita a terminat la egalitate partida de pe teren propriu cu Universitatea Craiova, scor 1-1, remiza cu care bistritenii isi asigura mentinerea in Liga 1. Universitatea Craiova este matematic retrogradata.

Craiova mai pastra o licarire de speranta pentru salvarea de la retrogradare si s-a dus la Bistrita pentru a invinge si a-si majora sansele de a ramane in primul esalon. Oltenii aveau nevoie de o victorie la diferenta de minim doua goluri, dar si de un succes in ultima etapa, cand Gloria trebuia sa piarda.

Craiovenii au inceput bine meciul, iar in minutul 4 au avut o dubla ocazie de a deschide scorul. Dar sutul lui Subotic a fost respins de Albut, pentru ca apoi Stoianof sa trimita mingea pe langa poarta. Ardelenii, in schimb, au inceput cu mai multa prudenta meciul preferand mai mult sa se apere decat sa riste pe atac. Abia dupa 10 minute de joc timid au scos capul in ofensiva si bistritenii, iar in minutul 13 Curtuius a ratat o mare ocazie de a inscrie.

Cu trecerea timpului, Gloria a inceput sa-si impuna tot mai mult autoritatea, sa apara mai amenintator in preajma careului advers, iar in minutul 35 a spart gheata. Keita a scapat in viteza pe dreapta, l-a servit excelent pe Curtuius, iar acesta a sutat in plasa dupa ce a preluat elegant cu pieptul in careu.

Craiova n-a renuntat la lupta nici in repriza secunda, cand a dominat jocul in primele minute, dupa ce Gloria s-a retras si si-a invitat oaspetii la atac, sperand ca poate profita pe contraatac. Au riscat insa prea mult elevii lui Nae Manea, Craiova fiind din ce in ce mai periculoasa.

In minutul 67 inevitabilul s-a produs. Keita a pierdut mingea la centrul terenului in fata lui Prepelita, Mihai Costea a fost lansat pe contraatac pe stanga, de unde a centrat in fata portii. Albut n-a reusit decat sa devieze centrarea puternica pana la Dorel Stoica, iar acesta a reluat sec din cativa metri in plasa, restabilind egalitatea. Bistritenii nu si-au revenit dupa primirea golului si Craiova a mai avut in minutele urmatoare doua mari ocazii de a prelua conducerea. Insa Albut s-a dovedit salvator atat la sutul din lovitura libera al lui Dorel Stoica, dar si la centrarea sutata a lui Ologu din minutul 74.

In prelungirile partidei, oltenii au solicitat sa li se valideze un gol desi Cristi Balaj fluierase un fault asupra lui Subotic inainte ca Mihai Costea sa suteze in plasa. A ramas valabila doar faza fixa, ultima sansa a oltenilor de a inscrie, insa Dorel Stoica a trimis in zidul Gloriei.

Posted on 16/05/2011, in Fotbal, Gloria Bistrita, Liga 1, Sporturi regionale, U Craiova and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.