Otelul este noua campioana a Romaniei

Otelul Galati a castigat cu 2-1 meciul decisiv pentru titlu cu Timisoara si a devenit noua campioana a Romaniei. Partida de la Galati a fost extrem de tensionata, insa a avut o castigatoare clara, Otelul castigand atat pe tabela cat si pe teren. Antal a deschis scorul in minutul 15, in urma unui corner, tot dupa o lovitura de colt egaland si timisorenii prin Zicu in minutul 53. Golul victoriei a fost marcat de Marius Pena in minutul 71 pe contraatac.

Intr-o atmosfera incendiara pe stadionul din Galati, meciul Otelului cu Timisoara pentru titlu a inceput cu o pauza de doua minute. Imediat dupa fluierul de start al lui Robert Dumitru, cele doua rivale si-au dat mana si au strans de pe gazon sutele de confetti si role de hartie aruncate de suporteri din tribune.

In minutul 5 a aparut prima faza controversata a meciului. Taborda a iesit hazardat din poarta si s-a ciocnit violent de Sepsi in marginea propriului careu in incercarea de a respinge o centrare. Imediat Antal a incercat sa profite dar s-a aruncat pur si simplu in portarul Timisoarei in incercarea de a obtine un penalty. Arbitrul a lasat corect jocul sa continue, insa Taborda s-a ales cu o accidentare care avea sa-i fie fatala mai tarziu.

Desi Dusan Uhrin l-a trimis la incalzire pe Pantilimon in secundele urmatoare, tehnicianul timisorenilor a amanat prea mult schimbarea portarului bazandu-se pe semnele lui Taborda care spuneau ca poate continua jocul. Timisorenii au scapat cu bine la o lovitura de colt, desi Taborda dadea semne ca schioapata, iar in minutul 15, un alt corner al Otelului a fost decisiv. Viglianti a centrat de pe stanga, Taborda a iesit din poarta dar n-a reusit sa sara la centrare, iar Antal a trimis cu capul peste portar in plasa. Abia apoi si-a dat seama Uhrin ca asa nu mai poate continua si l-a trimis pe Pantilimon intre buturi.

Prima faza importanta de poarta a timisorenilor a aparut abia in minutul 24, timp de 10 minute banatenii nereusind sa penetreze apararea compacta a gazdelor. Insa sutul lui Alexa de la 20 de metri a trecut peste poarta. Dupa doar un minut Timisoara putea ramane in inferioritate numerica dupa ce Sepsi i-a aplicat intentionat un cot in gura lui Antal. Insa arbitrul n-a vazut faza si timisoreanul a scapat chiar si fara un cartonas galben sau lovitura libera acordata Otelului.

Alte 10 minute au trecut fara ca cele doua porti sa fie amenintate serios. Cateva suturi de la distanta incercate mai mult de timisoreni au ocolit cadrul portii gazdelor, care s-au retras usor in apararea avantajului minim. Iar in minutul 35 Ricketts a trimis din 7 metri mult peste poarta dupa ce a fost servit excelent de pe stanga.

Pana la finalul primei reprize, timisorenii au presat in continuu, insa atacurile lor disperate au fost in mare parte haotice, iar ploaia de centrari in careul lui Grahovac nu i-a dat acestuia mari emotii. O alta faza controversata s-a petrecut in al doilea minut de prelungiri al primei parti, cand Dan Alexa a intrat extrem de urat cu talpa pe coapsa lui Viglianti, insa Robert Dumitru a acordat doar cartonas galben.

Banatenii au iesit mult mai concentrati de la vestiare si au declansat ofensiva sustinuta la poarta Otelului. O centrare din corner a lui Bourceanu reluata de Luchin (51′) spre poarta l-a surprins pe Grahovac, portarul reusind totusi sa respinga de pe linia portii. Balonul a sarit ciudat pe transversala si apoi pe plasa superioara a portii si galatenii au respirat usurati. Insa doar pentru cateva secunde, pentru ca din cornerul ce a urmat Timisoara a reusit egalarea. Tot Bourceanu a centrat exact din coltul de unde a executat cornerul Viglianti la faza golului. De aceasta data mingea deviata de Ghionea a ajuns la Zicu, golgheterul timisorenilor marcand din doar 5 metri.

Paraschiv putea duce din nou Otelul in avantaj in minutul 56 cand o pasa a lui spre Bus a fost deviata de Burca spre propria poarta. Mingea a trecut insa agonizant la cativa centimetri peste transversala. Dupa doar un minut Bus a fost aproape de gol, insa Sepsi a respins excelent din fata lui.

Pana la urma, presiunea otelarilor si-a aratat rezultatele in minutul 71, pe un contraatac fulgerator. Laurentiu Bus a centrat fenomenal din alergare de pe dreapta, i-a pus mingea pe cap lui Pena, iar acesta a trimis in poarta la nici 10 minute dupa ce a intrat pe teren in locul lui Paraschiv.

Timisorenii au resimtit din plin golul primit, nereusind sa tina piept euforiei gazdelor. Otelul a dominat autoritar urmatoarele minute, incercand in dese randuri sa-si majoreze avantajul. Purtati pe sus de un public incendiar, elevii lui Dorinel Munteanu au tinut mingea cat mai departe de poarta lui Grahovac, reusind in acelasi timp si sa-l puna la treaba pe Pantilimon, prin suturile lui Laurentiu Bus si Giurgiu.

De cealalta parte, atacurile haotice ale banatenilor s-au lovit mereu de zidul defensiv al Otelului. Nici introducerile lui Magera sau Zagrean nu au modificat jocul ofensiv al oaspetilor, trupa lui Uhrin fiind lipsita de idei la constructie sau finalizare.

Fluierul de final al lui Robert Dumitru a provocat isteria pe teren. In timp ce timisorenii au ramas stana de piatra unde i-a prins finalul partidei, jucatorii Otelului au fost inconjurati in cateva secunde de sute si apoi mii de suporteri care au navalit din tribune pentru o imensa hora a bucuriei la mijlocul terenului.

Posted on 15/05/2011, in FC Timisoara, Fotbal, Liga 1, Otelul Galati and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )