Rapidul isi asigura locul de Europa cu victoria in fata Universitatii Cluj

Rapid a castigat cu destule emotii la Medias meciul in fata Universitatii Cluj, o partida in care clujenii au ratat pe rupte, insa rapidistii au fost mai pragmatici. Ovidiu Herea a deschis scorul in minutul 27, Sorin Frunza a majorat diferenta dupa cateva minute pe contraatac, Alex Pacurar marcand golul clujenilor in repriza secunda din penalty. Adrian Cristea putea egala apoi, insa sutul sau fantastic a intalnit transversala.

Cu destule absente importante in lot, dar fara presiune pe acest final de sezon, Universitatea Cluj a inceput excelent meciul in fata Rapidului. Gaston Mendy a fost principala arma ofensiva a ardelenilor, insa senegalezul nu l-a putut invinge pe un Dani Coman aflat in mare forma.

Portarul Rapidului si-a salvat echipa de la primirea unui gol de trei ori in primele minute ale meciului. Contraatacurile fulgeratoare ale clujenilor, pornite in majoritatea lor de la Adrian Cristea, au creat mari emotii in defensiva alb-visiniilor, insa poarta a ramas inchisa in prima repriza.

De cealalta parte, insa, Rapidul si-a dat drumul destul de greu la joc. Abia dupa ce au vazut cu ce forta ofensiva se confrunta, au decis giulestenii ca ar fi cazul sa puna mai multa presiune la poarta adversa. Iar in minutul 27, Ovidiu Herea a pacalit jocul la offside al gazdelor, a ramas singur cu Matache in careu si a saltat frumos mingea peste portarul clujenilor, deschizand scorul.

In minutul 38, Dani Coman a iesit iar in evidenta cu o interventie extraordinara in fata lui Cojocnean, iar dupa cateva secunde, rapidistii au scapat pe contraatac, Herea a scos din joc doi adversari in careul advers si a pasat elegant la Frunza. Acesta a sutat sec chiar de la punctul de la 11 metri si a dus avantajul giulestenilor la 2-0. Pana la pauza, ardelenii au mai avut doua ocazii de gol, la prima intervenind iar „ingerul salvator” din poarta, iar la a doua Adrian Cristea a sutat la cativa centimetri de bara din stanga.
Vazand ca jocul echipei sale nu merge asa cum ar trebui, Ionut Badea a facut doua schimbari la pauza, Andrei Voican si Tony fiind aruncati in lupta. Mutarile s-au vazut imediat in jocul clujenilor, Universitatea avand cateva ocazii uriase de a inscrie in primele minute ale reprizei secunde. La finalizare s-au aflat chiar cei doi jucatori proaspat introdusi in teren. Si-au mai incercat norocul sa inscrie si Cristea sau Pacurar, insa Coman a fost extraordinar intre buturi.

Acelasi Dani Coman a oferit ardelenilor in minutul 67 sansa de a reveni in meci. Portarul Rapidului l-a faultat pe Cojocnean in careu si a provocat penalty-ul pe care Alex Pacurar l-a transformat cateva secunde mai tarziu. Dupa cateva minute, clujenii au solicitat din nou penalty la o faza in care mingea sutata de foarte aproape a lovit in mana un jucator al Rapidului in careu. Alexandru Tudor insa a apreciat corect faza si nu a cedat la cerintele insistente ale jucatorilor Universitatii.

Imediat dupa acel moment, Dani Coman a dat semne ca are probleme medicale, a primit intr-o prima faza ingrijiri, dar apoi s-a intrebuintat prea mult la un sut fabulos al lui Cristea care a zguduit transversala. Coman a facut semne ca nu mai poate continua jocul si in locul lui a intrat Straton. Un alt jucator foarte bun in acest meci al Rapidului, Mihai Roman, a parasit terenul si el accidentat cu cateva minute inainte de final.

In incurajarile necontenite ale frumoasei galerii a sepcilor rosii, Universitatea a presat in ultimele minute si in prelungiri, dar parca fara prea multa convingere ca pot reusi egalarea.

Posted on 14/05/2011, in Fotbal, Liga 1, Rapid, Sporturi regionale, U Cluj and tagged , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.