Urziceniul a pierdut la scor in fata Astrei ultimul meci acasa din Liga 1

Unirea Urziceni a pierdut la scor de neprezentare ultimul meci disputat pe teren propriu in Liga 1. Ialomitenii au fost invinsi cu 3-0 de Astra, nereusind sa ofere macar un gol de onoare suporterilor fostei campioane. Golurile Astrei au fost marcate de Rusu si Stan in prima repriza, si Matel din penalty in repriza secunda.

Cu bagajele deja pregatite pentru liga secunda, Unirea Urziceni a mai dat o ultima reprezentatie pe teren propriu in prima liga. Insa suporterii nu s-au adunat in numar mare sa vada ultimul meci al ialomitenilor in primul esalon, cel cu Astra Ploiesti.

Mihalcea a fost aproape sa produca o surpriza in primele minute ale meciului, dupa ce a profitat de o greseala mare a lui Tiganasu in aparare. Insa, odata ajuns in careu, a sutat mult peste poarta si a irosit o buna sansa de gol. Din acel moment, Astra a preluat haturile partidei, a dominat autoritar jocul si si-a creat cateva mari ocazii de gol. Cea mai uriasa a fost cea din minutul 10, cand sutul lui Stratila a fost deviat cu varful degetelor in bara de Curca, Ionita respingand apoi de pe linia portii.

Pana la urma, deschiderea scorului a venit putin dupa primul sfert de ora al meciului. Bogdan Rusu l-a invins pe Curca printr-o simpla lovitura de cap din careul mic, in urma unei centrari de pe dreapta la care s-a inaltat excelent dintre trei fundasi ialomiteni.

Pentru frumusetea jocului golul a venit prea devreme. Astra s-a retras treptat dupa ce a inscris, a cedat mult jocul la mijlocul terenului si a dat sansa Urziceniului sa recupereze din diferenta la raportul posesiei, insa meciul a avut de suferit. Nicio ocazie reala de gol nu si-a mai facut aparitia pana la pauza la cele doua porti.

Tot la aproape un sfert de la fluierul de start au marcat ploiestenii si in repriza secunda. De aceasta data s-au grabit putin, reusind sa inscrie pentru 2-0 in minutul 59, prin Alexandru Stan. Vesnica rezerva a Astrei, Stan a inscris primul sau gol din acest sezon, dupa ce a scapat pe contraatac singur cu portarul Curca in careu.

Cu un sfert de ora inainte de final s-a facut 0-3 pe tabela in favoarea Astrei. Scarlatescu a intervenit imprudent in careu la Croitoru, acesta a cazut si s-a acordat penalty. De la punctul cu var a transformat apoi cu siguranta Alexandru Matel. Senin a avut sansa sa inscrie golul de onoare al Urziceniului in minutele de final insa lobul sau nu a atins tinta.

Posted on 13/05/2011, in Astra Ploiesti, Fotbal, Liga 1, Unirea Urziceni and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.