Gaz Metan invinge pe CFR si urca pe loc de Europa

Gaz Metan Medias a revenit spectaculos in meciul de pe teren propriu cu CFR Cluj si a invins cu 3-2 dupa ce a fost condusa de doua ori pe parcursul meciului. Ionut Rada a deschis scorul pentru CFR, Eric a egalat la doar un minut distanta, pentru ca Ioan Hora sa stabileasca scorul la pauza inca din minutul 35. Paul Parvulescu a egalat la cateva minute dupa pauza, Eric de Oliveira marcand golul victoriei mediesene in mintul 75.

Cateva suturi mai periculoase ale lui Hoban, Eric sau Bawab pentru gazari si cate un sut expediat de Nicoara si Muresan pentru clujeni au reprezentat singurele faze de poarta ale primei jumatati de ora de joc, dar si singurele momente mai importante ale primei parti a meciului.

Minutul 30 nu doar ca a adus prima faza importanta de poarta a meciului dar a inregistrat chiar si deschiderea scorului. Clujenii au tratat inteligent o lovitura libera de la 20 de metri, au postat perfect trei oameni in zidul mediesenilor, iar acestia au facut excelent culoar de sut pentru executia de efect a lui Ionut Rada. Plesca a ramas inert pe linia portii, desi sutul lui Rada a fost directionat pe coltul portarului.

Doar un minut a rezistat avantajul oaspetilor. De cum au repus mingea de la centrul terenului, gazarii au ajus repede la poarta adversa, Eric a patruns elegant intr-o actiune solitara finalizata cu un sut frumos cu stangul de la 20 de metri, fara sanse pentru Minca.

Zaharia putea duce Mediasul in avantaj dupa 5 minute, insa Minca s-a intins si a retinut cu mari emotii lovitura de cap a fundasului gazdelor. La faza urmatoare de atac, clujenii au inscris din nou, in urma unui contraatac purtat in banda stanga, unde Bud a pasat cu calcaiul la Nicoara, acesta a centrat in gura portii pentru Hora, care a impins din cativa metri mingea in plasa.

Bud si Cadu puteau majora diferenta cu 5 minute inainte de pauza, in aceeasi faza ratand incredibil din doar cativa metri. Bud a sutat in Plesca de langa bara din dreapta, apoi capitanul feroviarilor a sutat paralel cu poarta.

Repriza secunda a inceput cu ocazia lui Hora, al carui sut a fost blocat in ultima clipa de Plesca. Apoi jocul s-a mutat la cealalta poarta, unde Gazul a creat o presiune constanta pret de cateva minute, timp in care Litu, Parvulescu si Alex Munteanu au trecut pe rand pe langa gol. Ofensiva sustinuta a gazdelor si-a aratat rezultatele in minutul 60, cand apararea echipei campioane a fost zapacita de suturile si jocul de pase al elevilor lui Cristi Pustai. Paul Parvulescu si-a pus toata forta intr-un sut pe jos din lateral stanga si a restabilit egalitatea pe tabela. Eric de Oliveira putea apoi sa inscrie dupa ce a ramas singur cu Minca, insa s-a incurcat in proprii pasi si in minge si a ratat complet sutul cu dreptul.

Replica alb-visiniilor a venit dupa ateva minute, Hora ratand dubla din pozitie ideala, sutul sau trecand peste poarta. Apoi Mediasul si-a mai trecut in cont doua ratari uriase, prima  a lui Litu, care a tras in plasa laterala, si apoi cea a lui Parvulescu, al carui sut cu dreptul a sters bara din stanga.

Pana la urma, Gaz Metan a preluat conducerea pentru prima data in acest meci pe tabela cu un sfert de ora inainte de finalul timpului regulamentar de joc. Bawab si Eric s-au distrat cu fundasii adversi, mingea s-a intors la capitanul Gazului, care l-a executat pe Minca printr-un sut superb cu stangul in diagonala.

Actiunile disperate de atac ale oaspetilor din utlmele minute n-au produs mare pericol la poarta lui Plesca, ba mai mult au lasat spatii in defensiva de care puteau profita din plin gazarii pe contraatac. Insa fluierul de final al lui Dragos Istrate a venit inainte de a se mai produce ceva modificari pe tabela.

Posted on 13/05/2011, in CFR Cluj, Fotbal, Gaz Metan Medias, Liga 1, Sporturi regionale and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.