Dinamo s-a calificat la pas in finala Cupei

Dinamo a obtinut o calificare categorica in finala Cupei Romaniei, scor general 7-1, dupa ce a invins  Gloria Bistrita in tur cu 2-0 si in retur cu 5-1. In meciul din Stefan cel Mare, Danciulescu si Tucudean au marcat de cate doua ori  si Vlad Munteanu o data pentru Dinamo, golul de onoare al bistritenilor fiind marcat de Padurariu in ultimul minut al primei reprize. Dinamo va intalni Steaua in finala Cupei Romaniei, programata in 25 mai.

Doar cativa suporteri dinamovisti au dorit sa participe la antrenamentul cu public al echipei lor, asa cum poate fi considerata semifinala de Cupa Romaniei dintre Dinamo si Gloria Bistrita disputata in Stefan cel Mare. Meciul a inceput de la 2-0 pentru cainii rosii, dupa victoria inregistrata in meciul tur de la Bistrita.

Daca Gloria s-a prezentat la Bucuresti cu echipa secunda, cea care se bate la retrogradare in Liga a III-a, Ioan Andone a decis si el sa menajeze cativa titulari, dand sansa unor jucatori folositi mai putin in acest sezon sa-si treaca in cariera o prezenta in semifinala Cupei.

Asa cum era de asteptat, Dinamo a dominat autoritar meciul inca din start. Iar la doar 10 minute de la primul fluier al lui Sebastian Coltescu, trupa lui Andone a deschis scorul. Portarul Botoser s-a opus in prima faza la sutul lui Danciulescu, insa n-a mai avut cum sa intervina la executia puternica a lui Vlad Munteanu.

Dovedind faptul ca omenia si bunul simt sunt mai presus de orice rivalitate fotbalistica, dupa marcarea golului dinamovistii au afisat un tricou primit de pe banca, prin care isi exprimau atasamentul fata de Mihaita Nesu, fostul lor rival din Ghencea.

Botoser a fost cel mai ocupat om al primei reprize, portarul Gloriei avand mult de lucru la suturile in serie ale alb-rosilor. Tucudean a fost cel mai mare ratangiu al gazdelor, la lista marilor ocazii de gol adaugandu-si numele pe rand Bordeanu, Bakaj, Vlad Munteanu si chiar si Cosmin Moti.

In minutul 27, Bakaj l-a zapacit de tot pe Fizesan in careu si tanarul fundas al Bistritei a faultat, Sebastian Coltescu acordand imediat penalty. Danciulescu a executat fara probleme in stanga, Botoser a sarit in coltul opus si Dinamo s-a desprins la 2-0 pe tabela. Au urmat apoi alte numeroase ratari ale dinamovistilor, care parca doreau sa-si menajeze adversarii de vreo umilinta.

Ardelenii insa nu s-au gandit decat sa arate tot ce pot in meciul carierei lor, cei mai curajosi in ofensiva fiind Dobrea si Padurariu. Tocmai cei doi jucatori au fost protagonistii fazei din care Gloria a redus din diferenta in ultimul minut al primei reprize. Dobrea a centrat la firul ierbii din extrema stanga, Moti l-a scapat usor din marcaj pe Padurariu, iar acesta a reluat elegant din prima cu exteriorul la bara din dreapta. Balgradean a fost si el surprins de faza si n-a reusit sa intervina la prima minge care s-a indreptat amenintator spre poarta lui.

La pauza, Ioan Andone l-a trimis in teren si pe Georgian Paun, in locul lui Margaritescu, sperand ca astfel jocul de constructie al cainilor se va imbunatati. Schimbare in joc s-a vazut insa mai mult la bistriteni, care au iesit mult mai relaxati de la vestiare, au lasat deoparte emotiile si au reusit sa tina mai bine piept incercarilor de presiune ale gazdelor.

Totusi, experienta si valoarea echipei din Stefan cel Mare s-a vazut, iar in minutul 54 Tucudean si-a spalat pacatele din prima repriza si a inscris pentru 3-1, in urma unei faze superbe create de Elis Bakaj. Botoser a redus proportiile scorului in minutele urmatoare la sutul lui Danciulescu si lovitura de cap a lui Moti, insa n-a mai avut replica la golul fabulos reusit de Danciulescu in minutul 61. „Danciu-gol” a reluat din foarfeca pe spate de la doar 7 metri o pasa de la Georgian Paun, intreaga aparare a Bistritei ramanand fara reactie la aceasta faza.

Chiar daca dinamovistii au incetinit vizibil ritmul pe final, preferand un joc de menajare, Tucudean nu s-a lasat pana nu a bifat si el dubla. A facut-o cu o lovitura simpla de cap chiar in minutul 90, in urma unui corner de pe dreapta. Coltescu i-a lasat pe dinamovisti sa se bucure pentru golul de 5-1, dupa care a fluierat finalul meciului fara sa mai acorde prelungiri.

Posted on 12/05/2011, in Cupa Romaniei, Dinamo, Fotbal, Gloria Bistrita, Sporturi regionale and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.