Victorie clara a Timisoarei cu Urziceni

Timisoara a castigat fara probleme partida de pe teren propriu cu Unirea Urziceni, invingand cu 3-1 dupa ce a marcat de patru ori. Magera din penalty, Cisovsky la ambele porti si apoi Zagrean au fost autorii golurilor de pe Dan Paltinisanu. Timisoara ramane la un punct in spatele liderului si se gandeste doar la meciul cu Otelul din etapa viitoare.

In fata unei echipe deja retrogradata si cu baremul indeplinit, Timisoara n-a avut prea multe griji in meciul de pe Dan Paltinisanu. Numarul mic de spectatori nu i-a facut pe elevii lui Dusan Uhrin sa creada ca n-au pentru cine lupta si banatenii s-au instalat confortabil la carma meciului inca din primele minute.

Singura intentie a ialomitenilor in acest meci a fost apararea, oaspetii incercand doar sa nu primeasca gol, fara sa se gandeasca la faza ofensiva. Insa planurile lor au functionat doar pana in minutul 11, cand Onicas l-a descaltat pe Luchin in careu printr-un fault din spate si Dragos Istrate a acordat imediat penalty pentru Timisoara. Magera a executat cu siguranta pe centrul portii si din minutul 12 banatenii conduceau deja pe tabela.

Doar sase minute au trecut si Timisoara s-a desprins la 2-0. Tames a centrat excelent dintr-un corner de pe dreapta, mingea a  ajuns la Cisovsky, iar acesta a trimis simplu cu capul sub transversala.

Abia dupa jumatatea primei reprize au aparut si ialomitenii periculos la poarta adversa. Un corner de pe stanga a fost tratat imprudent de banateni, mingea a ajuns la Rusescu, insa acesta l-a luat la tinta pe Taborda. Din cornerul ce a urmat, Urziceniul a redus din diferenta, insa nu printr-o reusita proprie ci datorita lui Cisovsky. Fundasul gazdelor si-a anulat practic golul marcat cu cateva minute in urma, dupa ce a deviat in propria poarta centrarea de la coltul terenului.

Pana la pauza, doar Nikolic s-a mai aratat periculos la poarta. Muntenegreanul a incercat in prima faza doua suturi pe jos, apoi a pasat superb la sutul blocat al lui Tames, pentru ca in ultimul minut al primei reprize sa trimita incredibil cu capul pe langa poarta din doar 6 metri.

Prima ocazie a reprizei secunde a apartinut surprinzator ialomitenilor, care au iesit cu mai mult tupeu de la vestiare. Raul Rusescu a sutat superb de la distanta in minutul 56, insa Taborda a parat salvator si a impiedicat golul egalizator. Tot Rusescu putea surprinde pe contraatac, cateva minute mai tarziu, cand a fost blocat de Ghionea in momentul sutului. Apoi Tames a amenintat poarta lui Cernea cu un sut violent care a trecut alaturi, pentru ca in minutul 69 Zicu sa rateze incredibil golul desprinderii.

Ultimele minute au fost chinuitoare pentru fosta campioana a Romaniei. Jucatorii Urziceniului au terminat combustibilul, acuzand mai mereu crampe musculare si accidentari, ceea ce a dus la fragmentarea unui meci oricum de nivel scazut. Cu un sfert de ora inainte de final, Zagrean a marcat pentru 3-1, dupa ce mai multi jucatori ai oaspetilor au cazut in fata propriei porti, probabil din cauza neputintei. Ultimul cazut a fost Cernea, Zagrean profitand de acest lucru pentru a suta sec la paianjen din careul mic.

Posted on 09/05/2011, in FC Timisoara, Fotbal, Liga 1, Unirea Urziceni and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.

1. Timisoara e o echipa matura care ar fi trebuit sa castige la pas campionatul daca maldarul de rahat care e Jabba Iancu, ar fi platit la timp salariile si alte drepturi banesti si nu ar fi criticat deseori echipa.
    E clar ca in meciul direct cu Otelul, arbitrii vor trage cu echipa din Galati. Chiar Mitica de la Liga a spus ca ar fi pericol ca Timisoara sa iasa campioana fiindca din sezonul urmator nu va primi licenta pentru Liga 1 si nu va putea participa la Champions League. Iar vina lui Iancu. Asta-i mai rau decat Gigi.