Una mie, una tie, una la cofetarie. CFR – Gloria 2-2

CFR Cluj si Gloria Bistrita au incheiat prieteneste meciul disputat in Gruia. Bistritenii au castigat prima repriza cu 2-0, acelasi scor fiind inregistrat si in repriza secunda dar in favoarea clujenilor. Un 2-2 amical intre doua echipe prietene, remiza care se pare ca multumeste ambele parti.

N-a fost nicio surpriza pentru nimeni ca Gloria a reusit sa deschida scorul in Gruia inca din minutul 10. Adrian Nalati a executat fabulos o lovitura libera din extrema stanga, de la peste 40 de metri, in timp ce Minca incerca sa-si scoata capul din nori la multi metri in fata propriei porti, mingea l-a depasit in aer lejer si a intrat sub transversala.

Nae Manea s-a bucurat meritat pe margine, Alin Minteuan s-a aratat suparat nevoie mare pentru golul primit si la trei minute distanta, Batin era sa strice impresia generala dupa ce s-a aflat foarte aproape de golul egalizator. Insa Albut a scos spectaculos de sub transversala si a mentinut pe tabela avantajul Bistritei.

Clujenii au pus apoi in scena presingul, insa atacurile continue ale gazdelor au fost cel putin haotice. Centrari telefonate fara interlocutor la capatul firului, pase scurte, dar scurte de tot, si suturi rare aproape de inexistenta au caracterizat jocul de presing al elevilor lui Minteuan. Acesta l-a trimis in teren si pe Nicoara in minutul 37, doar pentru ca mijlocasul sa depaseasca numarul de greseli personale facute de cel pe care l-a inlocuit, Bakary Sare.

In apropierea pauzei, cand ritmul de joc a devenit unul de vacanta, Alexandru Tudose a aratat ca poate nimeri si cadrul portii, nu ca etapa trecuta cand a semnat ratarea campionatului. Bajenaru a centrat perfect din corner de pe dreapta, Tudose s-a inaltat suficient cat sa fie cu un cap deasupra tuturor si a trimis sec sub transversala pentru un 0-2 la pauza care justifica nu doar desfasurarea primei parti, dar si asteptarile „nespecialistilor” din fotbalul romanesc.

O prima repriza incheiata intr-un cor de huiduieli al putinilor suporteri clujeni prezenti la meci, n-avea cum sa duca la un inceput de repriza secunda in aplauzele publicului. Tot in fondul sonor al fluieratorilor spectatorilor s-a dat startul si partii a doua, nu inainte ca Ioan Hora si Cristi Bud sa-si faca intrarea in teren pentru CFR.

Jocul a urmat aproximativ aceleasi coordonate. Singurele exceptii fiind o ratare a lui Bud in minutul 56 si golul marcat de acesta dupa alte 5 minute. Pentru a se salva aparentele, in minutul 73 CFR Cluj a obtinut o lovitura libera indirecta din mijlocul careului advers, iar Muresan a egalat scorul pe tabela cu un sut puternic din doar 10 metri la coltul din dreapta.

Vazand ca nu-i de gluma cu echipa din Gruia, Bistrita a inceput sa atace tot mai insistent dupa ce o repriza si jumatate a jucat doar la ciupeala si a stat la cutie. Insa Bajenaru si Nalati n-au nimerit tinta la singurele ocazii de gol ale oaspetilor din final de meci.  Multumiti si cu un punct in deplasarea de la Cluj, bistritenii au mai facut si o schimbare in prelungiri, doar pentru a mai trage putin de timp. Cele doua echipe au infirmat astfel suspiciunile unui „blat pe fata”, dupa ce multe voci spuneau ca CFR se va da la o parte. N-a facut-o, decat pe jumatate.

Posted on 09/05/2011, in CFR Cluj, Fotbal, Gloria Bistrita, Liga 1, Sporturi regionale and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.