Dinamo revine in cursa pentru Europa. Craiova se indreapta spre matineu

Dinamo s-a impus categoric in fata Craiovei pe Ion Oblemenco, invingand cu 2-0 prin cele dou goluri marcate in prima repriza de Djakaridja Kone si Elis Bakaj. Craiova a avut si ea parte de ocazii, dar i-a lipsit claritatea la finalizare. Si Dinamo a avut numeroase ocazii de gol, diferenta de scor fiind limitata de interventiile salvatoare ale lui Silviu Lung. Universitatea Craiova este ca si retrogradata dupa acest rezultat, avand nevoie de sase puncte in ultimele doua etape si de doua infrangeri pentru Bistrita.

Pentru a mai pastra sperante de a ramane in primul esalon, Universitatea Craiova avea nevoie de trei victorii in ultimele trei meciuri. Primul a fost cel de pe teren propriu cu Dinamo, echipa care nu avea de gand sa cedeze nici macar un punct pe Ion Oblemenco, fiind implicata direct in lupta pentru locurile de Europa League.

Nici cinci minute n-au trecut de la fluierul de start al lui Alexandru Tudor si visele oltenilor erau spulberate. Catalin Munteanu a executat un corner de pe dreapta, Djakaridja Kone si-a facut aparitia nepermis de liber in centrul careului si a trimis cu capul intre ate, fara sanse pentru Lung.

Condusi inca din start de meci, craiovenii din tribune si-au pierdut firea dupa cateva minute si au incercat in dese randuri sa sara gardul spre sectorul de peluza rezervat suporterilor dinamovisti, sperand ca macar in batalia din tribune sa iasa victoriosi, daca pe teren n-au sanse. A vrut sa-i contrazica Subotic in minutul 17, cand atacantul a fost la un pas de a inscrie, insa dupa ce a ajuns fata in fata cu Balgradean a amanat prea mult sutul si a fost blocat.

In minutul 25 Gabriel Torje a fost aproape sa inscrie un gol de generic, dupa ce a reluat din foarfeca pe spate de la 15 metri o centrare de pe stanga. Insa Silviu Lung nu i-a dat aceasta placere dinamovistului si a smuls mingea de sub transversala. Doua suturi ale lui Prepelita si o lovitura de cap peste poarta a lui Subotic au reprezentat urmatoarele faze de poarta ale Craiovei.

Iar in minutul 40 dinamovistii au reliefat si mai clar intentiile din acest meci dupa ce au dus scorul la 2-0 in favoarea lor. Toata faza a pornit de la faultul lui Ologu asupra lui Kone, pentru care olteanul a scapat doar cu un cartonas galben. Cainii au executat repede lovitura libera de la mijlocul terenului, mingea a ajuns in dreapta la Torje, acesta a centrat din alergare pentru Bakaj, care a sutat din prima in plasa.

Putin dupa startul reprizei secunde, Catalin Munteanu a avut sansa sa duca scorul la 3-0. Mijlocasul alb-rosilor a executat superb o lovitura libera, insa pe masura a fost si interventia lui Silviu Lung, care a retinut apoi si sutul lui Kone. Dupa 10 minute, Tucudean si-a aratat si el talentele cu o foarfeca pe spate, dar si de aceasta data a intervenit providential portarul Craiovei.

Prima mare ocazie de gol a oltenilor in partea secunda, a fost de fapt o tripla sansa de gol cu 20 de minute inainte de final. Ologu a tras in blocaj din careu, apoi Stoianof l-a imitat, pentru ca mingea sa sara din nou la Ologu, fiind sutata putin peste poarta. Desi au pierdut si sprijinul suporterilor si au inceput sa-i lase si puterile pe final, oltenii nu au renuntat la speranta si au continuat sa preseze in apropierea careului dinamovist, insa le-a lipsit preciza paselor si centrarilor si periculozitatea suturilor.

Dorel Stoica putea inscrie golul de onoare al gazdelor in minutul 89, dupa ce a executat absolut magnific o lovitura libera de la peste 35 de metri, insa Balgradean nu si-a pierdut concentrarea si a scos peste poarta. La faza urmatoare, oltenii au cerut penalty in  urma unui duel intre Prepelita si Kone in careul alb-rosilor, dar Alexandru Tudor a lasat jocul sa continue.

Posted on 09/05/2011, in Dinamo, Fotbal, Liga 1, U Craiova and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.

1. Faultul la Prepelita trebuia sa fie sanctionat cu penalty. A fost cat se poate de clar. Dumnezeu sa-i mai inteleaga pe arbitri si mai ales pe „Brad Pitt”. Jos cu ei! Altii la rand.