Pandurii se salveaza cu ajutorul Universitatii Cluj

Pandurii Tg. Jiu a castigat destul de lejer meciul cu Universitatea Cluj disputat la Turnu Severin. Ionut Rada si Ciprian Brata au marcat cele doua goluri ale gorjenilor, intr-o partida in care clujenii n-au prea aratat interes pentru fotbal. Al doilea gol al gazdelor, marcat de Brata in a doua repriza, a venit in urma unui offside la Stromajer, autorul pasei decisive.

Ardelenii au inceput mai bine meciul, Alex Pacurar trimitand putin pe langa poarta in minutul 4. Replica gorjenilor a venit dupa 10 minute de la Dan Nistor, a carui torpila de la 25 de metri a fost parata in extremis de Marius Popa de la bara din dreapta sa. Sutul lui Popete peste poarta si executia lui Brata care a intalnit plasa laterala din dreapta au fost urmatoarele ocazii ale gazdelor in primele 20 de minute.

Deschiderea scorului a venit in minutul 22, in urma unui corner de pe dreapta al Pandurilor. Centrarea de la colt a ajuns excelent la Ionut Rada, acesta s-a inaltat foarte bine de langa Machado si a trimis cu capul in plasa la bara din stanga. Marius Popa n-=a schitat niciun gest, iar fundasii clujeni au ramas parca tintuiti pe gazon la centrarea din corner.

Sub privirile atente ale suspendatului Petre Grigoras din tribune, Vranjes putea face 2-0 in minutul 35. Insa sutul sau in forta de la distanta a fost deviat suficient de clujeni cat sa ocoleasca de putin bara din stanga. Singura faza cand clujenii au mai creat emotii in prima repriza a fost cea din minutul 42, cand Pleasca a trimis foarte riscant inapoi cu capul propriului portar. Surprins de pasa colegului sau din defensiva, Lazar n-a reusit sa respinga cum trebuie, iar Machado a fost aproape sa profite. Insa Lazar a reusit sa se ridice de pe teren si sa recastige posesia prin dribling in fata atacantului clujenilor.

Repriza secunda a inceput sub semnul echilibrului. Clujenii au aratat mai multa pofta de fotbal decat in prima parte si au aparut mai des la poarta adversa. De cealalta parte, gorjenii au mentinut ritmul crescut de joc si presiunea in jumatatea adversa. Vranjes a luftat incredibil din pozitie foarte buna in careul advers, apoi Delgado a dat emotii mari la un sut violent din afara careului, pentru ca al doilea gol sa vina in minutul 57, in urma unei faze discutabile. Stromajer a pasat in dreapta la Vranjes, care era in offside, arbitrul n-a oprit jocul si mingea a fost pasata in careu la Brata, care a dus scorul la 2-0 singur cu Marius Popa.

Intrarea lui Andrei Voican si a lui Gaston Mendy in a doua jumatate a reprizei secunde a mai animat jocul ardelenilor. Voican a trimis prima minge pe spatiul portii adverse in minutul 72, dar fara pericol pentru Lazar, pentru ca dupa putin timp cei doi proaspat intrati sa combine frumos la o faza incheiata cu sut peste poarta a lui Mendy.

Pandurii puteau sa faca 3-0 pe tabela cu cateva minute inainte de final. Dan Nistor a surprins pe toata lumea cu o executie direct spre poarta din lovitura libera din extrema stanga, mingea lovind bara. Toti jucatorii Universitatii, inclusiv portarul Popa, asteptau o centrare in careu. Pentru a fi treaba si mai clara, Machado a primit al doilea cartonas galben in minutul 89 si si-a lasat echipa in inferioritate numerica pentru prelungiri, cand oricum clujenii nu dadeau semne ca aveau de gand sa atace.

Posted on 08/05/2011, in Fotbal, Liga 1, Pandurii Tg. Jiu, Sporturi regionale, U Cluj and tagged , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.