Brasovul a scapat matematic de retrogradare dupa victoria cu Sportul

FC Brasov s-a impus cu 2-1 in Regie, intr-un meci foarte alert in compania Sportului Studentesc. Cardoso a deschis scorul pentru Brasov, Irimia a egalat pentru Sportul, pentru ca Mateiu sa inscrie golul victoriei stegarilor inca inainte de pauza. Cu aceasta victorie, Brasovul a scapat si din punct de vedere matematic de grijile retrogradarii.

Intr-un meci cu mai multi jucatori si oficiali decat suporteri in tribune, Sportul cauta cu disperare punctele cu care sa-si indeplineasca baremul. Brasovul, cu mai multi jucatori de baza tinuti la odihna, isi dorea victoria pentru a scapa si matematic de grijile retrogradarii, dar urmarea prin acest meci si sa faca o ultima repetitie generala inaintea semifinalei din Cupa Romaniei.

Curelea a avut prima ocazie de gol in chiar primul minut de joc, pe langa deschiderea scorului trecand apoi pe rand Cristescu pentru Brasov si Ratiu, Patriche, Ferfelea sau Tibi Balan pentru Sportul. Jocul a alternat perioadele foarte bune, cu joc in viteza si suturi multe la poarta, cu perioadele linistite in care nu se intampla aproape nimic.

Alexandru Mateiu si Cristi Ionescu au creat apoi mari oczii pentru oaspeti pana in minutul 20, insa deschiderea scorului a venit dupa prima jumatate de ora de joc, cand Cardoso a scapat singur cu portarul Popescu. Acesta iesise in intampinare in marginea careului, l-a faultat pe jucatorul Brasovului, insa Cardoso s-a ridicat si a trimis in poarta goala.

La doar patru minute distanta, studentii au restabilit egalitatea in urma unui corner executat interesant de Tibi Balan de pe dreapta. Centrarea a ajuns in afara careului la Irimia, acesta a sutat din alergare cu putere la poarta, Cristi Ionescu a deviat nefericit mingea si l-a scos de pe traiectorie pe portarul Marc, care n-a mai avut ce face.

Dupa doar un minut Ferfelea putea face 2-1 pentru Sportul, insa Marc a intervenit cu o parada de zile mari. In minutul 39 pericolul s-a mutat la cealalta poarta, unde Viveiros a sutat in forta in bara din stanga, mingea a sarit din bara inapoi in teren si l-a lovit in spate pe Popescu, insa a fost respinsa excelent inainte de a ajunge la Cardoso.

Cu cinci minute inainte de pauza, Mateiu si-a mai trecut in cont inca o ratare uriasa, insa trei minute mai tarziu n-a mai ratat tinta. In urma unei faze care a facut sah-mat apararea gazdelor, Mateiu a inscris din pasa lui Viveiros primul sau gol in Liga 1.

S-a jucat deschis, cu garda jos, si in repriza secunda. De aceasta data, brasovenii au avut prima ocazie de gol, prin Nuno Viveiros, care a fost blocat in ultimul moment de Popescu sa majoreze diferenta de pe tabela a oaspetilor.

cu 20 de minute inainte de final, Sportul a cerut un penalty dupa ce Curelea a cazut in careul advers, fiind agatat de un jucator al oaspetilor. Arbitrul Marius Avram a facut insa semn ca interventia a fost la minge si a lasat jocul sa curga.

Pana la final, jocul a pierdut din viteza, dar si din spectaculozitate. Brasovul a facut treptat pasul inapoi, in apararea avantajului minim, lasand Sportul sa domine steril. Nici studentii n-au mai aratat mare lucru, pierzand mult din claritate si putere.

Posted on 08/05/2011, in FC Brasov, Fotbal, Liga 1, Sportul Studentesc and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.