Vaslui a atacat, Timisoara s-a aparat. 1-1 si lupta continua

Vaslui si Timisoara au terminat la egalitate, scor 1-1, intr-un meci considerat a fi finala campionatului. Angrenate in lupta directa pentru titlu, cele doua echipe au aratat un joc diferit. Vasluiul a atacat in permanenta, Timisoara s-a aparat aproape tot timpul, dar ambele au avut cate un gol pe tabela. De fapt banatenii au inscris de doua ori, mai intai fiind autogolul lui Dan Alexa si apoi golul reusit de Dorin Goga. Timisoara mai pune astfel un punct la diferenta de doua fata de Vaslui pe podiumul campionatului.

Raul Costin a fost aproape de deschiderea scorului inca din minutul 3. Vasluianul a reluat din prima cu dreptul o centrare de pe dreapta, voleul spectaculos fiind parat de parada de exceptie a lui Taborda. Replica banatenilor a venit dupa sapte minute, cand Goga a trimis cu capul din centrul careului, mingea l-a pacalit pe Kuciak, dar a fost scoasa incredibil de pe linia portii de Gabriel Canu.

Minutul 15 a adus o noua mare ocazie pentru oaspeti, la foarfeca lui Ianis Zicu din marginea careului. Golgheterul Timisoarei a reluat pe spate, insa mingea a ocolit bara din stanga. Wesley a aparut pentru prima data la finalizare  dupa cinci minute, cand a trimis cu capul peste poarta din centrul careului.

Timisoara l-a pierdut pe Ricketts in minutul 22, atacantul fiind inlocuit din cauza unei accidentari cu Axente. In minutele ce au urmat, banatenii au pierdut tot mai mult din viteza fiind bagati in corzi de moldoveni. In minutul 28 Pavlovic a fost aproape de a deschide scorul pentru Vaslui, insa, dupa ce a fost servit excelent de Sanmartean, a sutat din 17 metri la mica distanta de vinclu.

Desi parea ca meciul va fi unul deschis, cu ocazii multe si joc pe contre, banatenii lui Uhrin au ucis fotbalul, au facut usor pasul inapoi si au tinut cat au putut de minge, tragerile de timp fiind cel mai evidente la degajarile mult intarziate de Taborda. Astfel ca, pana la pauza nu s-a mai intamplat nimic deosebit cu exceptia presingului sufocant al gazdelor.

Tensiune pe teren si in tribune, nervi multi si proteste de ambele parti la fiecare fluier al arbitrului au caracterizat startul reprizei secunde. Hizo a aruncat la pauza un nou atacant in lupta, Yero Bello intrand in locul lui Pavlovic. Dupa 10 minute de nimic la nimic, Vasluiul a preluat conducerea pe tabela, dar nu in urma unei reusite a elevilor lui Hizo. Alexa a deviat in propria poarta o centrare sutata a lui Genchev din dreapta careului.

Imediat tacticile s-au modificat. A venit randul vasluienilor sa tina cat mai mult mingea, sa traga de timp si sa paseze cu calm, in timp ce timisorenii alergau disperati sa ajunga cat mai repede la poarta adversa. Minutul 69 putea aduce egalarea, insa Kuciak a parat excelent sutul la coltul scurt al lui Luchin. Aceeasi interventie salvatoare a avut-o goalkeeper-ul vasluienilor si dupa trei minute la un sut al lui Zicu. Insa in minutul 73 n-a mai avut reactie la sutul din alergare expediat de Goga, tot la coltul scurt, in urma unui contraatac letal al banatenilor. Faza a venit imediat dupa ce Sanmartean a cazut usor in duel cu Luchin in careul advers, vasluienii fiind mai preocupati sa ceara penalty decat sa fie atenti la contraatacul oaspetilor.

Milisavljevic, Wesley si Yero Bello au trecut pe rand pe langa golul victoriei in ultimele minute, cand timisorenii s-au aparat eroic si au tras cat au putut de timp. Hizo l-a trimis in teren si pe Pouga, avand patru atacanti in teren in prelungiri, in timp ce Uhrin a intarit defensiva. Meciul s-a incheiat astfel nedecis, fluierul de final gasind cele doua echipe la egalitate.

Posted on 05/05/2011, in FC Timisoara, FC Vaslui, Fotbal, Liga 1 and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )