Kajcsa a ingropat Brasovul. Astra se impune sub Tampa

Portarul Gabriel Kajcsa a fost principalul vinovat al esecului pe care FC Brasov l-a suferit pe teren propriu cu Astra Ploiesti, scor 0-3. Kajcsa a provocat in prima repriza penalty-ul din care N’Doye a deschis scorul, tot el luand un cartonas rosu in repriza secunda, lasand Brasovul in inferioritate. Ploiestenii au profitat de omul in plus si au mai inscris de doua ori pe contraatac prin Tigoianu, intr-o partida in care Stratila a fost omul meciului.

Aproape salvate de la retrogradare si fara alte obiective majore pe finalul acestui sezon, FC Brasov si Astra Ploiesti s-au luptat pe stadionul de sub Tampa de parca ar fi fost ultimul meci care sa le tina in viata. Mai hotarati s-au aratat brasovenii, care au luptat cu determinare pentru fiecare minge, jocul avand o viteza ridicata pe tot parcursul intalnirii.

Un prim sfert de ora dominat usor de stegari la capitolul ocazii s-a incheiat cu un penalty acordat pentru Astra. Stratila a scapat singur in dreapta careului cu Kajcsa, iar portarul Brasovului l-a agatat de picioare incercand sa respinga mingea. N’Doye a executat lovitura de pedeapsa de la punctul cu var, insa golul a venit la al doilea sut, prima executie a senegalezului fiind parata de Kajcsa.

Brasovenii au avut de doua ori sansa sa revina in minutele urmatoare, insa Cristescu a tras prima data in blocaj si apoi sutul sau a fost retinut de Catalin Grigore. Dupa o jumatate de ora in care elevii sai au dovedit destule probleme la finalizare, Antonio Conceicao s-a decis sa faca o prima schimbare, Cristescu fiind inlocuit cu Cardoso.

Iar acesta a stat la baza primei mari ocazii de gol a gazdelor la prima atingere de balon. Cardoso a trecut de Mihalache pe stanga, a pasat superb in careu pentru Teixeira, insa atacantul a ratat egalarea in doua randuri. Primul sut al lui Teixeira s-a oprit in blocaj, iar al doilea a trecut paralel cu poarta. Tot Teixeira l-a pus la grea incercare pe Grigore cu un sut pe jos din centrul careului, dar portarul Astrei a fost pe faza.

In prelungirile primei reprize Robert Ilyes a fost aproape de gol din greseala. Toloza a sutat violent din stanga careului, mingea l-a izbit puternic pe capitanul Brasovului si a trecut pe langa poarta, Ilyes fiind doborat de intensitatea cu care l-a lovit mingea. La pauza, Conceicao l-a aruncat in atac si pe Viveiros in locul lui Chipciu. Brasovenii au mentinut crescuta tensiunea la poarta adversa, Ilyes si apoi Distefano fiind aproape de egalare.

Din minutul 65 brasovenii au evoluat in inferioritate numerica dupa ce Kajcsa a vazut direct cartonasul rosu pentru un fault la Stratila care scapase pe contraatac. Kajcsa putea fi trimis la vestiare si cu un cartonas galben, avand deja unul de la faza penalty-ului. In locul lui intre buturi a intrat Haisan, cel sacrificat pentru aceasta schimbare fiind Majernik.

Cu un om in minus, brasovenii nu au renuntat la presiune si cu un sfert de ora inainte de final Nuno Viveiros a fost aproape de gol. Sutul sau in forta cu stangul din careu a fost scos insa senzational de Grigore de sub transversala. Apoi Cardoso a sutat incredibil pe langa poarta din centrul careului. Brasovenii au luat cu asalt careul advers, neglijand aproape total defensiva. De acest lucru au profitat din plin oaspetii, viteza lui Stratila hipnotizand fundasii Brasovului in minutul 79, cand mijlocasul Astrei a pasat perfect de pe dreapta pentru Tigoianu, iar acesta a dus scorul la 2-0.

Pana la final, brasovenii au cautat cu disperare calea spre paorta adversa, insa golul lui Tigoianu le-a turnat plumb in ghete. Trupa lui Conceicao a atacat in continuare, dar si-au pierdut avantul, concentrarea si chiar si puterile, avand in vedere ca au fost nevoiti sa compenseze inferioritatea numerica. Tigoianu a mai inscris inca o data in prelungiri pe contraatacul initiat de Stratila, inchizand tabela la un drastic 0-3.

Posted on 04/05/2011, in Astra Ploiesti, FC Brasov, Fotbal, Liga 1 and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.