Timisoara a inclinat „steagul” si revine in frunte

Timisoara a invins cu 2-0 pe teren propriu pe FC Brasov, si se reinstaleaza pe prima pozitie in clasament. Bourceanu a inscris in prima repriza si Dorin Goga in cea de-a doua, din pasa lui Zicu, brasovenii trezindu-se abia pe final. Taborda a tinut insa poarta inchisa la numeroasele ocazii ale „stegarilor”.

Finalul de sezon si miza ultimelor meciuri si-au pus amprenta pe evolutia timisorenilor. Echipa lui Dusan Uhrin nu-si permitea niciun pas gresit in cursa pentru titlu, astfel ca timisorenii n-au facut deloc risipa de energie. Asa s-a intamplat si in meciul de pe teren propriu cu FC Brasov, banatenii tratand cu mare atentie inceputul meciului.

Cu Zicu pe banca de rezerve, Timisoara a fortat doar atat cat era necesar, avand in fata o echipa care a preferat sa se apere aglomerat si sa nu iasa deloc in ofensiva in prima repriza. De aceea, constructia elaborata a banatenilor s-a lovit mai mereu de zidul apararii stegarilor, abia in minutul 19 strecurandu-se primul sut spre poarta al partidei. Acesta i-a apartinut lui Ricketts, insa Kajcsa a fost la post la prima sa interventie.

Apoi Ricketts s-a intrecut in gafe personale, care de care mai amuzante si enervante in acelasi timp pentru suporteri. Dupa cateva centrari foarte bune irosite cu seninatate de canadian, Dorin Goga s-a gandit sa salveze aparentele, insa a sutat foarte slab din marginea careului.

In minutul 35, o noua greseala a lui Ricketts s-a dovedit pana la urma benefica. Sepsi a centrat lung de pe stanga, Goga a deviat elegant pentru atacantul canadian, Ricketts a incercat o preluare pretentioasa peste un adversar, dar n-a mai ajuns mingea. Cu noroc, balonul s-a scurs incet in dreapta, insa Bourceanu a venit ca un fulger pe dreapta si a tras la firul ierbii din alergare, fara sanse pentru Kajcsa.

Se putea crede ca primul gol al lui Bourceanu din acest sezon va da startul unui alt fel de joc, un alt fotbal, mai spectaculos si mai putin tacticizat. N-a fost sa fie, pana la pauza, jocul revenind la ritmul anost, cu evolutie prudenta de ambele parti. Martinovici a trimis primul sut spre poarta al brasovenilor abia in minutul 42, la multi metri peste poarta, pentru ca Oros sa suteze alaturi, dar mai aproape de tinta in minutul 45. De cealalta parte Sepsi a cautat pe cineva in peluza cu un sut de la peste 30 de metri, iar Ricketts n-a reusit sa suteze din cativa metri, intr-o faza in care era oricum in offside.

Altceva s-a jucat in repriza secunda. Conceicao i-a aruncat in lupta pe Distefano si Cardoso, acestia transformand aproape total jocul stegarilor. La 5 minute de la reluare, formatia de sub Tampa a fost aproape de egalare de doua ori in aceeasi faza, Teixeira fiind blocat de Luchin, pentru ca apoi sutul lui Chipciu sa fie parat de Taborda.

Replica celor de pe Bega a venit imediat, ratangiul de casa al banatenilor sutand direct in Kajcsa, dupa ce a ramas singur cu portarul in careu. Mingea a sarit la Goga, al carui sut a depasit poarta. Au urmat pentru brasoveni doua suturi periculoase ale lui Voicu si Ilyes, iar in minutul 55 stegarii au cerut penalty dupa ce mingea l-a lovit pe Ghionea in mana in careul Timisoarei. Alexandru Tudor a lasat jocul sa continue.

A fost nevoie de intrarea lui Ianis Zicu, pentru ca balanta sa se incline decisiv in favoarea banatenilor. La doar trei minute de la intrarea „salvatorului de pe Bega” in teren, Timisoara s-a desprins pe tabela. Zicu a pasat absolut fantastic pentru Goga, acesta a izbucnit fulgerator spre poarta si l-a executat pe Kajcsa cu un sut printre picioare pe centrul portii.

Brasovenii n-au renuntat la lupta, Cardoso avand doua ocazii de a reduce din diferenta. Apoi Teixeira a fost in fata golului, insa Taborda a impiedicat mingea sa intre in poarta cu o parada de zile mari. Brasovul putea reveni in meci si la lovitura de cap a lui Majernik din minutul 80 sau la sutul din intoarcere al lui Cardoso de dupa doua minute. Teixeira a ratat ultima mare ocazie de gol a meciului, tot Taborda fiind cel care s-a opus reusitei de onoare a oaspetilor.

Posted on 30/04/2011, in FC Brasov, FC Timisoara, Fotbal, Liga 1 and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )