FC Vaslui ramane in cursa pentru titlu dupa victoria cu Branesti

FC Vaslui s-a impus fara probleme in meciul de la Chiajna cu Victoria Branesti, desi la pauza cele doua echipe erau la egalitate. Scorul a fost deschis de Wesley in minutul 3, Popa a egalat pentru gazde dupa nici 10 minute, apoi Gabriel Canu a dus Vasluiul in avantaj pentru ca in minutul 88 Adailton sa stabileasca scorul final. 3-1 pentru echipa lui Hizo, care pastreaza in continuare sanse la titlu.

Meciul a inceput practic de la 1-0 pentru Vaslui, Wesley Lopes deschizand scorul in minutul 3, la prima actiune de atac si primul sut pe poarta al partidei. Desi parea ca se indreapta spre o victorie lejera a moldovenilor, meciul a luat o intorsatura surprinzatoare inca din primul sfert de ora.

Branestiul a restabilit egalitatea in minutul 12, in urma unei lovituri libere executate perfect de Dorinel Popa. Acesta a tras prin zid la bara din dreapta, iar Kuciak a ramas fara reactie pe linia portii.

Pana la pauza, vasluienii au asaltat la propriu careul advers, centrarile, suturile si fazele fixe venind in lant la poarta Branestiului. Insa Wesley, Raul Costin, Sanmartean, Campano, Papp sau Annang n-au reusit sa-l invinga pe Bordeanu. Portarul Branestiului a fost salvat si de bara in minutul 41, la sutul violent al lui Yero Bello.

Prima repriza s-a incheiat sangeros, Eduard Nicola fiind scos de pe teren pe targa cu capul spart, dupa ce s-a ciocnit cu Wesley in careul Branestiului. La pauza meciului, ilfovenii au fost nevoiti sa schimbe si portarul, Bordeanu accidentandu-se in minutul 40 tot in urma unui duel cu Wesley. In locul sau a intrat intre buturile gazdelor Stoicescu.

Dupa un start slab de repriza secunda, de ambele parti, jocul s-a mai deschis odata cu schimbarile facute de Viorel Hizo, care i-a trimis in teren pe Milisavljevic si apoi pe Adailton. Insa golul vasluienilor a venit surprinzator de la un fundas, Gabriel Canu marcand in minutul 64, in urma unei lovituri libere obtinute de Milisavljevic si executata de Sanmartean de pe stanga.

Dupa cateva minute, Branestiul a obtinut o noua lovitura libera periculoasa din preajma careului moldovenilor, dar de aceasta data Kuciak si-a aranjat bine zidul si Dorinel Popa a tras direct in vasluieni, nereusind sa repete faza din prima repriza cand a egalat.

In minutul 72 moldovenii puteau sa-si majoreze avantajul pe tabela, insa Branestiul a scapat miraculos de gol. Mai intai Stoicescu a fost salvat de bara (a doua a vasluienilor), mingea a sarit in teren in careul mic, unde Yero Bello si Wesley s-au invitat reciproc sa suteze, portarul gazdelor respingand apoi incredibil de pe linia portii. Vasluienii au cerut gol la aceasta faza, sustinand ca mingea intrase cu totul in poarta, insa Marius Avram nu a fost de acord.

Ultimul sfert de ora a adus un joc anost, cu putine faze de poarta. Abia in minutul 88 si-au amintit vasluienii ca lupta pentru titlu si trebuie sa arate mai mult fotbal. Iar Adailton a confirmat ca este un jucator in forma si a creat cele mai frumoase faze ale finalului de meci. Mai intai a dus scorul la 3-1 pentru Vaslui cu o executie superba din interiorul careului, pentru ca in prelungiri sa zguduie transversala cu un sut fantastic de la peste 25 de metri.

Posted on 30/04/2011, in FC Vaslui, Fotbal, Liga 1, Victoria Branesti and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.