Gazul a topit Otelul la Galati

Otelul Galati a scos doar o remiza pe teren propriu in fata Gazului Metan, scor 2-2, si rateaza sansa de a urca din nou pe prima pozitie a clasamentului. Meciul de la Galati a fost unul extrem de tensionat, galatenii fiind nevoiti sa revina de doua ori dupa ce au fost condusi. Mediasul a deschis scorul prin Taher Bawab, Antal a egalat din penalty in minutul 61, Eric a dus iar Gazul in avantaj pentru ca Pena sa egaleze in minutul 80. Otelul a ratat inca un penalty in prelungiri, dupa ce Viglianti a trimis in transversala.

Fara victorie in ultimele trei meciuri, Otelul Galati avea nevoie  de un rezultat pozitiv in meciul de pe teren propriu cu Gaz Metan Medias. Trupa lui Dorinel Munteanu a beneficiat de sprijinul unui stadion aproape plin pentru a trece de un adversar extrem de dificil, mediesenii pastrand sperante de a prinde un loc de Europa League.

Prima ocazie de gol a apartinut gazdelor, la 10 minute de la fluierul de start Silviu Ilie ratand preluarea singur in fata portii. Replica mediesenilor a venit 7 minute mai tarziu, cand la prima actiune de atac si la primul sut la poarta, Gazul a deschis scorul. Taher Bawab a creat o faza magnifica in careul advers, a lasat pe drum trei fundasi ai Otelului si, ajuns fata in fata cu Grahovac, a finalizat cu sut cu exteriorul spre coltul din stanga.

Otelul putea restabili egalitatea dupa doar doua minute, insa Punosevac a trimis mingea putin peste poarta cu o lovitura de cap din centrul careului. Apoi Viglianti (21′) a trimis si el alaturi din lovitura libera, pentru ca in minutul 23 Plesca sa intervina fenomenal la o centrare de pe dreapta care-l gasea singur pe Punosevac langa bara a doua.

Responsabil mai mult cu centrarile si fazele fixe, Viglianti a aparut din nou extrem de periculos la finalizare in minutul 28, cand a primit o pasa din banda stanga de la Salageanu. Dar lovitura de cap din plonjon a argentinianului a trecut la mica distanta de bara din dreapta.

Dorinel Munteanu a mutat ofensiv la pauza, trimitandu-l in teren pe Marius Pena in locul neproductivului Punosevac. Iar schimbarea a avut efecte imediat in jocul gazdelor, Otelul devenind din ce in ce mai periculoasa. Salageanu a fost aproape de gol direct din lovitura libera in minutul 58, in acelasi minut lovitura de cap a lui Rapa fiind scoasa de Trtovac de pe linia portii.

Dupa doar doua minute Marius Pena a obtinut un penalty, dupa ce a fost tras clar de tricou de Vukadinovici in careu. Liviu Antal a executat cu forta in dreapta si a inscris, desi Plesca ghicise coltul. Dupa ce au restabilit egalitatea in minutul 61, galatenii au prins mai mult tupeu in ofensiva si au fost aproape in minutele urmatoare sa treaca in avantaj. Insa lovitura de cap a lui Rapa din minutul 66 a fost retinuta de Plesca pe linia portii, in timp ce torpila lui Viglianti din lovitura libera de pe stanga a zguduit transversala dupa cateva minute.

Cu un sfert de ora inainte de final, Eric de Oliveira a scapat superb pe contraatac pe stanga, a intrat in viteza in careu, unde l-a facut din dribling pe Sergiu Costin si a tras pe jos fara sanse pentru Grahovac, ducand din nou Gazul in avantaj. Insa doar doua minute au mai condus oaspetii pe tabela, Otelul restabilind din nou egalitatea in minutul 77. John Ibeh a centrat interesant din foarfeca de pe stanga, mingea a ajuns la Pena, care a reluat imparabil cu capul din 8 metri.

Tot Pena a scos in prelungiri inca un penalty pentru Otelul. Insa Viglianti a tras in transversala, mingea sarind apoi tot pe bara superioara a portii lui Plesca. Finalul de meci a fost extrem de tensionat, fiind presarat de proteste vehemente, trageri de timp contestate dar si faulturi numeroase. Cristi Pustai a intrat furios pe teren la faza celui de-al doilea penalty al gazdelor, fiind apoi trimis in tribune de Augustus Constantin. Pana la urma, fluierul de final a gasit cele doua echipe la egalitate dupa un meci extrem de disputat.

Posted on 28/04/2011, in Fotbal, Gaz Metan Medias, Liga 1, Otelul Galati and tagged , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.