Golul lui Hadnagy a decis meciul Brasovului cu Victoria Branesti

FC Brasov a castigat fara nicio emotie partida de pe teren propriu cu Victoria Branesti, scor 1-0, o victorie mult mai clara decat o arata scorul. „Stegarii” au avut numeroase ocazii de gol, chiar si doua bare, in timp ce ilfovenii s-au chinuit sa reziste dupa ce au jucat o repriza in inferioritate numerica.

Brasovul a luat fraiele meciului in maini inca din primele minute ale jocului, presand fara incetare in jumatatea adversa. Iar in minutul 9 au produs cea mai mare ocazie de gol a primei reprize, dupa ce lovitura de cap a lui Majernik a fost respinsa in extremis de portarul Branestiului in transversala.

Distefano si Chipciu au reprezentat principalele pericole ale trupei lui Antonio Conceicao, centrarile lor din lateral stanga, respectiv de pe dreapta provocand aproape de fiecare data emotii in careul oaspetilor. Insa defensiva Branestiului a rezistat eroic la actiunile de atac sustinute ale stegarilor, principalul punct de sprijin al apararii ilfovenilor fiind Andrei Poverlovici.

Chipciu si Distefano au aparut de cateva ori amenintator si la finalizare, insa de fiecare data au trimis pe langa poarta. Cu un minut inainte de pauza, Poverlovici a primit al doilea cartonas galben din partea lui Marian Balaci si a fost eliminat, lasand o gaura imensa in apararea oaspetilor. De ea putea profita Chipciu in prelungirile primei reprize, insa lovitura de cap cu pamantul a acestuia a sarit la cativa centimetri peste transversala.

La fel de bine au inceput stegarii si repriza secunda. Conceicao a intarit atacul si prin introducerea lui Williams la pauza, iar acesta putea da lovitura in minutul 52, dar sutul sau a fost scos de la radacina barei de portarul Branestiului. La cornerul ce a urmat, Rusu a trimis in transversala, bifand a doua bara a Brasovului.

Inevitabilul s-a produs in minutul 56, tot in urma unei lovituri de colt. Centrarea a aterizat in careul Victoriei, ilfovenii n-au reusit sa respinga decisiv, mingea a ajuns la Distefano pe dreapta, acesta a reusit sa strecoare mingea in centrul careului de unde Hadnagy a reluat fara mila sub transversala.

Tot sub transversala se ducea si lovitura de cap a lui Sergiu Bar, cateva minute mai tarziu, dupa o lovitura libera a Branestiului, insa Kajcsa a evitat fenomenal un gol egalizator care ar fi detonat bomba sub Tampa. La fel de ispirat s-a dovedit portarul brasovenilor si in minutul 71, cand a iesit la sacrificiu din poarta pentru a retine de la picioarele lui Dinu Todoran, scapat singur in careu.

Finalul de meci a apartinut mai mult gazdelor. Brasovenii au presat in cautarea celui de-al doilea gol, care ar fi adus linistea in ultimele minute, in timp ce ilfovenii, cu un om mai putin, s-au apropiat tot mai greu si mai rar de jumatatea adversa de teren.

Posted on 27/04/2011, in FC Brasov, Fotbal, Liga 1, Victoria Branesti and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.