Gaz Metan ramane invincibila pe teren propriu in retur

Gaz Metan Medias a castigat fara probleme partida de pe teren propriu cu Unirea Urziceni, scor 2-0, golurile ardelenilor fiind marcate de Alex Munteanu si Alin Litu. Mediesenii au mai avut inca  trei mari ocazii de gol, dar si doua bare in aceeasi faza de atac.

Cu peste 7.000 de suporteri in tribune, Gaz Metan a pornit ca din pusca in meciul de pe teren propriu cu Unirea Urziceni. Organizatorii au lasat intrarea libera in tribune in ziua de Paste, dar nu acesta a fost motivul de bucurie al spectatorilor, ci faptul ca au putut vedea un meci excelent al favoritilor lor.

Doar un sfert de ora le-au permis mediesenii oaspetilor sa se acomodeze cu atmosfera si jocul, trupa lui Cristi Pustai declansand apoi asalturile la poarta lui Cernea. Ialomitenii au fost tinuti in corzi in propriul careu de la jumatatea primei reprize pana la pauza, timp in care ocaziile au venit pe banda rulanta la poarta Urziceniului.

Cernea a dat dovada de o lipsa totala de inspiratie atat la iesirile pe centrari cat si la pozitionarea in fata propriei porti. Taher Bawab, Parvulescu sau Buzean au tras primele semnale de alarma pentru ca in minutul 37 Alex Muntean sa sparga gheata cu un sut pe sub Cernea. Era abia inceputul unei perioade fenomenale de joc a gazdelor.

Pana la pauza, Eric de Oliveira a trimis la o palma de poarta singur cu portarul, Hoban a sutat in transversala, apoi Hoban a trimis cu capul incredibil din cativa metri in bara din dreapta in aceeasi faza de joc.

Unirea Urziceni a revenit mai curajoasa de la vestiare si a reusit sa aiba o posesie mai buna, dar si faze mai lungi de atac in terenul gazdelor. Insa doar in minutul 59 s-au aratat oaspetii mai periculosi, la o faza in care desi au creat emotii in careul advers, n-au reusit nici macar sa traga la poarta.

In minutul 63 Ovidiu Hoban si-a mai trecut in cont o ocazie de gol monumentala, dupa ca a reluat cu capul peste poarta din doar 5 metri o centrare din faza fixa executata de Eric.

Din pacate pentru spectacolul fotbalistic, Mediasul a renuntat la atacurile sustinute de la jumatatea reprizei secunde, dand astfel ocazia oaspetilor sa domine meciul si sa echilibreze raportul general al posesiei. Insa in privinta ocaziilor de gol situatia a ramas neschimbata, Plesca fiind prea putin intrebuintat.

Pentru a fi treaba clara si a se indeparta orice emotie, Gaz Metan a dus scorul la 2-0 in minutul 81 prin Alin Litu, jucator intrat in repriza a doua. Atacantul a alergat in sprint dupa marcarea golului pana la banca de rezerve, unde l-a imbratisat pe Cristi Pustai, multumindu-i ca l-a trimis in teren.

La cateva minute distanta, Urziceniul putea reveni in joc si pe tabela in urma unei lovituri libere de pe linia careului mare al gazdelor. Insa torpila fenomenala a lui Raul Rusescu a fost scoasa de sub transversala de o interventie de exceptie a lui Plesca.

Posted on 24/04/2011, in Fotbal, Gaz Metan Medias, Liga 1, Unirea Urziceni and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.