Brasovul s-a impus in Banie si trimite Craiova spre B

FC Brasov a intors spectaculos soarta meciului din Banie in favoarea ei, echipa de sub Tampa reusind sa revina de la 1-0, dupa ce Stoianof a deschis scorul pentru olteni. Trupa lui Conceicao a fost privata de un penalty in finalul primei reprize, dar s-a razbunat in partea secunda, cand a marcat de doua ori prin Adrian Rusu si Distefano, avand si alte ocazii de gol. Brasovul urca pe locul 12 in clasament, in timp ce Craiova se afla pe prima pozitie retrogradabila.

Dupa remiza alba din semifinalele Cupei Romaniei cu Steaua, Brasovul lui Conceicao s-a deplasat in Banie pentru o alta disputa tare cu Craiova. Miza meciului si-a spus cuvantul inca din start, inclestarea dintre cele doua echipe lasandu-se cu multe faulturi si pozitii de offside. Asta n-a facut decat sa fragmenteze un joc oricum tacticizat la maximum si apasat de lupta pentru evitarea retrogradarii in care ambele echipe erau adanc implicate.

Brasovul a inceput mai bine meciul, Cristescu reusind sa trimita mingea in plasa in minutul 6 dupa un contraatac fulgerator, insa golul nu a fost validat din cauza unei semnalizari de la margine a unei pozitii de offside. Tot Cristescu a aparut periculos la finalizare in minutul 12, cand a reluat incredibil de prost cu capul singur in marginea careului mic.

Oltenii au inceput apoi sa preseze tot mai mult, sa echilibreze raportul posesiei si sa ajunga tot mai amenintator in preajma careului advers. Iar in minutul 26, „iepurasul” le-a adus oltenilor un gol rasarit din nimic. Dorel Stoica a pasat superb in fata pentru Stoianof, acesta a ratat preluarea in marginea careului, mingea lovindu-se de piciorul stang al atacantului. Din tibia lui Stoianof mingea a sarit cu mare noroc peste Kajcsa direct in poarta, Craiova preluand conducerea pe tabela.

Tot Stoianof, cel mai periculos om al gazdelor, a avut o faza superba in minutul 35, cand a insirat trei adversari in banda dreapta, a intrat in careu pana la 5 metri de poarta, dar in loc sa suteze a intors mingea la 16 metri la Gangioveanu, care a sutat lamentabil mult peste poarta.

„Stegarii” au revenit din nou la carma jocului spre finalul primei reprize, iar cu un minut inainte de pauza aveau sansa egalarii. Williams a scapat fantastic singur pe poarta, a intrat in careu fata in fata cu Lung, pe care l-a facut din dribling, dar dupa ce si-a facut mingea in dreapta a fost luat cu fulgi cu tot de portarul Craiovei. Ovidiu Hategan, aflat la doar 5 metri de faza, a lasat incredibil jocul sa continue, privand echipa de sub Tampa de un penalty mai clar decat majoritatea loviturilor de pedeapsa acordate in acest retur de campionat, dar si de o eliminare pentru Silviu Lung.

Decisi sa se razbune in repriza secunda, brasovenii au revenit montati de la vestiare. La 3 minute de la reluare, Cristi Ionescu a ratat egalarea, sutul sau puternic din afara careului fiind scos in extremis de Lung pe langa poarta. Apoi Oros a ratat incredibil din centrul careului, dupa ce a trimis cu capul pe langa bara din stanga o centrare din lovitura libera.

O alta greseala de arbitraj in defavoarea oaspetilor a fost cea din minutul 51, cand Williams a fost semnalizat gresit in offside. Insa in acest caz Silviu Lung reusise oricum sa blocheze sutul jucatorului Brasovului. Dupa cateva minute, Teixeira a avut golul egalarii in varful piciorului, insa sutul sau superb din intoarcere a trecut la o palma de bara din stanga. Pana la urma egalarea a venit in minutul 64, Adrian Rusu reusind sa inscrie in urma unui corner de pe dreapta.

Antonio Conceicao a dat dovada de o inspiratie suprema cand i-a trimis in teren pe Hadnagy si Distefano in repriza secunda. Cei doi au colaborat perfect in atac si dupa o ocazie semnata de Hadnagy, acesta a centrat perfect in minutul 66 pentru Distefano, care a dus Brasovul in avantaj pe tabela cu o lovitura de cap imparabila. Acelasi cuplu, dar cu Hadnagy la finalizare putea aduce golul al treilea al „stegarilor” dupa doar trei minute, insa voleul lui Hadnagy s-a dus putin peste poarta.

O alta decizie confuza a lui Ovidiu Hategan a fost cea din minutul 70, cand Toloza a vazut cartonasul galben nu se stie pentru ce, dupa ce Adrian Rusu il faultase pe Firtulescu. Adrian Rusu mai avea un cartonas galben inca din primele minute ale meciului, scapand astfel de eliminare.

Pana la final, Chipciu si Hadnagy au mai amenintat poarta adversa, in timp ce atacurile prelungite ale craiovenilor n-au prea produs emotii la poarta lui Kajcsa. Abia in al doilea minut de prelungiri au reusit elevii lui Reghecampf sa ameninte serios poarta adversa, dar Prepelita a trimis cu capul pe langa poarta din doar 6 metri.

Posted on 24/04/2011, in FC Brasov, Fotbal, Liga 1, U Craiova and tagged , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.