Vasluiul s-a impiedicat la Cluj

CFR Cluj a invins pe teren propriu pe FC Vaslui cu 1-0, singurul gol al meciului fiind marcat de Ricardo Cadu din penalty in prima repriza. Vasluiul a atacat in disperare in repriza a doua, insa n-a reusit sa fie si periculoasa. Sanmartean a fost eliminat in minutul 90 pentru cumul de cartonase galbene. Este prima infrangera a moldovenilor din acest retur, Vasluiul pierzand ultima data la inceputul lunii noiembrie.

In urmarirea liderilor clasamentului, FC Vaslui a inceput in forta meciul din Gruia, presand cu insistenta in jumatatea de teren a celor de la CFR Cluj. Adailton s-a dovedit cel mai periculos om al moldovenilor, brazilianul avand primele actiuni periculoase la poarta lui Minca.

Abia dupa un sfert de ora dominat de vasluieni s-au trezit si clujenii. Nuno Diogo a aparut periculos la finalizare in minutul 17, dupa o centrare din lovitura libera executata de Bastos, insa lovitura de cap a fundasului a trecut pe langa bara din dreapta. Apoi Sergiu Bus a trecut pe langa deschiderea scorului, singur cu Kuciak in fata portii, insa sutul slab a fost retinut fara emotii de portarul oaspetilor. A urmat un sut periculos al lui Sanmartean, executia cu pamantul a mijlocasului fiind respinsa cu destul efort de Minca.

In minutul 27, Robert Dumitru a acordat penalty pentru CFR Cluj, dupa ce Bastos a cazut in careul advers fiind tras din spate de Farkas. Capitanul Cadu a executat cu siguranta de la punctul cu var, sutul sau pe jos in stanga prinzandu-l pe Kuciak pe coltul opus al portii, si CFR prelua conducerea pe tabela.

Farkas isi putea scoate parleala dupa cateva minute, in urma unui corner executat de pe dreapta de Adailton, insa lovitura de cap a slovacului a trecut pe langa poarta. Jocul s-a mutat apoi in celalalt careu, unde Bus si apoi Nicoara au trecut pe rand pe langa gol. Pana la pauza, doar Adailton a mai creat pericol la poarta cu un sut si o centrare care au creat panica in careul clujenilor.

Repriza secunda a fost la fel de animata, cu faze rapide de atac in ambele jumatati de teren. Wesley a fost aproape de egalare la cateva secunde de la fluierul de start, insa n-a reusit sa impinga mingea in poarta din cativa metri, apoi Peralta a sutat pe langa poarta cealalta, pentru ca in minutul 58 Yero Bello sa rateze incredibil din doar cativa metri. Bello a sutat foarte relaxat la doar 7 metri de poarta, direct in Minca.

Cu trecerea timpului, clujenii au incercat sa tina cat mai mult mingea departe de poarta lui Minca, apeland la diverse tertipuri specifice de a trage de timp si de a tine pericolul departe de propriul careu. Minteuan a betonat si compartimentul median, prin inlocuirea atacantilor cu care a inceput meciului cu doi mijlocasi.

Presingul disperat al moldovenilor din minutele de final nu a adus mari emotii la poarta lui Minca, mai mult pericol aducand la poarta cealalta actiunile pe contraatac ale ardelenilor. Peralta si apoi Kivuvu puteau duce scorul la 2-0 in favoarea CFR-ului, insa primul a tras pe langa poarta, iar al doilea i-a scos in evidenta reflexele lui Kuciak. Misiunea Vasluiului de a mai scoate ceva din acest meci a fost ingreunata decisiv de eliminarea lui Sanmartean din minutul 90, pentru cumul de cartonase galbene.

Posted on 23/04/2011, in CFR Cluj, FC Vaslui, Fotbal, Liga 1, Sporturi regionale and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.